ABD, Rusya ile 'taze başlangıç' istiyor

Brüksel'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya ile "yeni bir başlangıç zamanı geldi" dedi.

05.03.2009 - 15:09

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Brüksel'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Rusya ile "yeni bir başlangıç" zamanının geldiğini söyledi.

Hillary Clinton, bakanlığı devralmasından sonra bir NATO toplantısında ilk kez yer alıyor

Clinton bu görüşlerini, NATO Dışişleri Bakanlarının Moskova ile Rusya-Gürcistan çatışması sonrasında geçen yaz dondurulan resmi ilişkileri yeniden başlatmayı tartıştıkları toplantıda dile getirdi.

Clinton ittifak üyelerinin ortak menfaat alanları arasında Afganistan konusunun da yer aldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, bunun yanında NATO'nun Gürcistan ve Ukrayna'ya da üyelik kapılarını açık tutması gerektiğini söyledi.

Rusya'nın NATO temsilcisi de bu konuşma öncesinde Gürcistan'a yönelik savaşı başlatma nedenlerini savunmuş ve NATO ile yeniden kurulacak herhangi bir ilişki türünün Rusya'nın kuralları doğrultusunda olabileceğini söylemişti.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Obama yönetiminin göreve gelmesinden bu yana Brüksel'de ilk resmi toplantılarını düzenliyor.

Ana gündem Rusya ve Afganistan

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da ilk kez bir NATO zirvesine katılıyor. NATO Nisan ayı başlarında Fransa ve Almanya'da devlet ve hükümet başkanları zirvesi düzenleyecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...