ABD - Rusya ilişkilerine virüs etkisi

Corona virüs 'ortak düşman' oldu. Dün Rusya'nın duyurduğu ABD'ye ekipman yardımı, "Rusya'dan tıbbi ekipman satın alındı" açıklamasıyla doğrulandı.

Anadolu Ajansı 02.04.2020 - 06:19 | Son Güncelleme : 02.04.2020 - 06:28

ABD - Rusya ilişkilerine virüs etkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Rusya'dan tıbbi ekipman satın aldıklarını bildirdi.

Ortagus, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayarak, yapılan anlaşmanın yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

ABD'nin, Covid-19 salgını konusunda küresel bir mücadele verdiğini ancak çözümün tek başına sağlanamayacağını belirten Ortagus, şunları kaydetti:

Rus askeri nakliye uçağı iniş yaparken Rus askeri nakliye uçağı iniş yaparken

"30 Mart'ta Başkan Trump ve Başkan Putin arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından ABD, 1 Nisan'da New York'a varan ve solunum cihazı ile kişisel koruyucu ekipmanların da olduğu bir uçak dolusu tıbbi malzeme satın almıştır. Her iki ülke de geçmişte kriz zamanlarında birbirlerine insani yardım sağlamıştır ve gelecekte de sağlayacaktır. Hepimizin hayatını tehdit eden ortak bir düşmanın üstesinden gelmek için birlikte çalışma zamanı."

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rusya’dan, Covid-19'la mücadele kapsamında ABD'ye gönderilen ve tıbbi ekipman taşıyan "AN-124" tipi askeri kargo uçağı, New York Uluslararası Havalimanı JFK’ye indi.

Rusya Savunma Bakanlığı da tıbbi ekipman ve maske taşıyan uçağın, Moskova bölgesindeki Çkalovsk Askeri Havaalanı'ndan ABD'ye gönderildiğini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün "Rusya tarafından ABD'deki kötü epidemiyolojik durum kapsamında tıbbi ve koruyucu ekipman yardımı teklif edildi. (Donald) Trump, bunu şükranla kabul etti." ifadelerini kullanmıştı. 

VİRÜS TEŞHİSİNDE TOMOGRAFİYE DİKKAT

Sayfa Yükleniyor...