ABD, Rusya ve Ürdün'den Suriye için üçlü görüşme

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı, ABD, Rusya ve Ürdün'ün Suriye'nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesi için görüşmelere başlama kararı aldığını açıkladı. İsrail basını da Moskova ve Tel Aviv'in Suriye'nin güneyini Esad'a bırakma konusunda anlaştığını iddia etti.

Anadolu Ajansı 29.05.2018 - 11:03

mikhail bogdanov

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye'de gerilimi azaltma bölgesine ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Rus haber ajansının geçtiği bilgilere göre Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yardımcısı Mikhail Bogdanov yeni bir üçlü görüşmenin başlayacağını söyledi.

Bogdanov, Suriye'nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesi için Rusya, ABD ve Ürdün'ün üçlü görüşmelere başlama kararı aldığını duyurdu.

İSRAİL, SURİYE'NİN GÜNEYİNİ ESAD'A BIRAKACAK İDDİASI

İsrail ile Rusya'nın, Suriye rejimin güçlerinin ülkenin güney sınır bölgelerinde kontrolü yeniden sağlaması konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi.

İsrail Kanal 10 televizyonunun haberine göre Rusya ve İsrail, diplomatik görüşmeler neticesinde, Suriye'nin İsrail sınırındaki güney bölgelerinde kontrolün yeniden Suriye rejim güçlerine geçmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Haberde ayrıca sınır bölgelerinde, İran, Lübnan Hizbullahı ya da herhangi bir yabancı birliğin yer almayacağı konusunda da mutabık kalındığı aktarıldı. Ayrıca, İsrail'in Suriye içindeki eylem özgürlüğünü koruyacağı kaydedildi.

Suriye rejiminin de söz konusu anlaşmayı onayladığı öne sürüldü.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI MOSKOVA'YA GİDİYOR

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile İran'ın Suriye'deki varlığını görüşmek üzere çarşamba günü Moskova'ya gitmesi bekleniyor.

İsrail basınında, Rusya'nın, İran'dan Suriye-İsrail sınırındaki güçlerini çekmesini istediğine ilişkin haberler yer almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye'nin güney sınırı bölgelerinde sadece bu ülkenin askerinin bulunması gerektiğini ifade etmişti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de "terör tehdidi var oldukça ve Suriye hükümeti, İran'dan yardım istedikçe ülkesinin, Suriye'de kalacağını" kaydetmişti.

Sayfa Yükleniyor...