İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterdiği CIA Başkanı Mike Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda ifade verdi.

Komisyonun Demokrat üyesi Bob Menendez, Pompeo'ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 4 Nisan'da İstanbul'da çekilen fotoğrafını sordu.

Demokrat üye Bob Menendez, Trump'ın yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya şu soruyu yönelitti:

"Rusya'dan S-400 füzeleri alan Türkiye. Bizim müttefikimiz olan Türkiye, DAEŞ'ı yenmek için bel bağladığımız Kürtlere saldıran Türkiye. Bu üç lider Suriye'nin geleceğini konuşmak için görüşüyor ancak fotoğrafta ABD yok. Bu görüşmenin Suriye'nin geleceğini nasıl etkileyebileceğini biliyor musunuz?"

"Soruya tamamen katılıyorum" diyen Mike Pompeo, "Güçlü bir diplomatik çaba ile bu görüşmelerin bir parçası olabiliriz" şeklinde konuştu. Pompeo, ABD'nin terör örgütü YPG ile işbirliğini ise savundu.

ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Mike Pompeo Senato'da ifade verdi. 
ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Mike Pompeo Senato'da ifade verdi. 

Pompeo, "Suriye'deki durum çok zor, kabul ediyorum. Son derece karmaşık ve Türkiye'nin Afrin'e girmesi zaten çok karmaşık olan bir durumu daha da karıştırdı. Birincil görevimiz DAEŞ'i yenmekti. Bunu çok iyi işler yapan bir grupla başardık ve halifeliği devirdik. bundan gurur duymalıyız" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump 13 Mart’ta Pompeo’yu Rex Tillerson’ı görevden aldıktan sonra yerine aday göstermişti.

Senato'da Pompeo ile ilgili oylamanın birkaç hafta içinde yapılması bekleniyor.