ABD Senatosu'ndan corona virüs için 8,3 milyar dolarlık bütçeye onay

ABD'de corona virüs salgını ile mücadele için istenen bütçe, Kongre'nin her iki kanadından da geçerek imza için Başkan Donald Trump'a gönderildi. Florida'daki bütçe oylamasına, senatör Gaetz gaz maskesiyle katıldı.

Anadolu Ajansı 06.03.2020 - 04:17 | Son Güncelleme : 06.03.2020 - 08:53

ABD Senatosu'ndan corona virüs için 8,3 milyar dolarlık bütçeye onay

ABD Senatosu, Çin'de başlayan ve ABD'de her geçen gün yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele için 8,3 milyar dolarlık ek bütçe öngören tasarıyı kabul etti.

Senato Tahsisat Komitesi Başkanı Senatör Richard Shelby ve Temsilciler Meclisi Tahsisat Komitesi Başkanı Nita Lowey'nin çarşamba günü belirlenen rakam üzerinde anlaşmasının ardından Senato bütçe tasarısını oylamaya sundu.

Genel Kurul'daki oylamada 1'e karşı 96 "evet" oyu alan söz konusu tasarı, Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'dan da geçerek imzalanması için Başkan Donald Trump'ın masasına gönderildi.

Söz konusu 8,3 milyar dolarlık bütçenin federal, eyalet ve yerel halk sağlık kurumlarının corona virüs salgınına karşı tedavi geliştirmesi, laboratuvar testleri, enfeksiyon kontrolü ve enfekte şahıslarla temas etmiş olabilecek kişilerin izlenmesi için kullanılması öngörülüyor.

Diğer yandan Demokratlar, bütçeden pay alacak özel ilaç firmalarının üretecekleri aşının makul bir fiyattan satılmasını talep ederken, Cumhuriyetçiler ise bu talebe "firmaları caydırabileceği" gerekçesiyle karşı çıktı.

SENATÖR PAUL'DAN 'HAYIR' OYU

Öte yandan tasarıya tek hayır oyu veren senatörün Cumhuriyetçi Rand Paul olması dikkati çekti.

Oylama öncesinde açıklama yaparak salgın ile mücadele için ayrılan bütçenin fazla olduğunu ve ülkenin dış yardım hesaplarından karşılanması gerektiğini vurgulayan Paul, Covid-19'un fazla abartıldığını ima etti. Paul, "Korkumuzun veya aciliyetin sorumsuzca davranmamıza ve aklımızı kaybetmemize sebebiyet vermesine izin vermemeliyiz." ifadesini kullandı.

Söz konusu tasarı, çarşamba günü Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda onaylamıştı.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen tasarıda, Trump'ın söz konusu bütçeyi farklı alanlarda harcayabileceği endişesiyle "sadece Covid-19 ve benzer salgınlar için harcanacağı" şeklinde bir madde yer almıştı. 

MASKEYLE KATILDI 

Cumhuriyetçi Senatör Matt Gaetz, Florida'da corona virüs önlemleri için yapılan bütçe oylamasına gaz maskesi takarak katıldı. Gazetecilerin maskesiyle ilgili sorularına yanıt veren Gaetz, "Eğer corona virüsten biri ölecekse, o buradakilerden biri olacak" yanıtını verdi.

1 DAKİKADA CORONA VİRÜS HAKKINDAKİ EFSANELER VE GERÇEKLER

Sayfa Yükleniyor...