ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, terör zanlılarının sorgulamalarına ilişkin tekniklerin iyileştirilmesi için bilimsel araştırma yapılacağını açıkladı.

Blair, Amerikan Temsilciler Meclisinin istihbarat komisyonunda yaptığı açıklamada, ''Sorgulamalar hakkında uzmanlaşmış bir birim, uzun zamandır ihmal edilen bu alanda bilimsel araştırmalar yapacak'' dedi, ancak ayrıntı vermedi.

Blair'in sözcüsü Ross Feinstein, söz konusu projenin, işkenceyi önleyen Amerikan kanunuyla uyum içinde yürütüleceğini belirtti. Blair de, araştırmanın başında ''yüksek öneme haiz mahkumları sorgulama grubunun (HIG)'' bulunacağını kaydetti ve ''Değerlerimizle çelişmeksizin insanlardan bilgi sağlamanın daha iyi bir yolu olup olmadığını belirlemek amacıyla bilimsel araştırma yapmak üzere sorumluluğu HIG'e vermiş bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.

ABD'nin George Bush döneminde teröre karşı savaşında kullandığı sorgulama teknikleri ABD'nin yanı sıra uluslararası toplum tarafından da eleştirilmişti. O dönemde suda boğulma hissi veren sorgulama yöntemi hala kullanılmaktaydı. Barack Obama ise Beyaz Saray'a gelişini takiben bu uygulamayı yasaklamıştı.

Bu arada Blair, Pakistan'ın nükleer silahlarının güvende olduğu konusunda da açıklamada bulundu.

Blair, Pakistan askerlerinin bu silahların kötü kişilerin ellerine geçmesinin başta Pakistan üzerinde olmak üzere korkunç sonuçları olacağını bildiğini belirttiği açıklamasında, ''Pakistanlılar, bu silahların korunmasını çok ciddiye alıyorlar ve bildiğimiz kadarıyla iyi koruyorlar'' ifadesini kullandı.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani de, bugünkü açıklamasında ''Nükleer silahlarımız barış amaçlıdır ve güvenli ellerde bulunmaktadır'' demiş, "Kimse nükleer silahlarımızın güvenliğinden endişe etmesin" diye konuşmuştu.