ABD Başkanı Barack Obama, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu, Suriye halkının tek "meşru temsilcisi" olarak resmen tanıdıklarını söyledi.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan ABD Başkanı Obama, "Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun şimdi artık yeteri kadar kapsayıcı olduğuna, Suriye halkını yeterli oranda yansıttığı ve temsil ettiğine karar kıldık. Onları Esad rejimine muhalif Suriye halkının meşru temsilcisi olarak görüyoruz'' dedi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu koalisyonla bağı bulunan bazı Suriyeli silahlı gruplara karşı dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan Obama, ABD'nın aşırılık yanlısı unsurları desteklemeyeceğini söyledi.

EL NUSRA TERÖR LİSTESİNDE
Obama konuşmasında, ABD'nin dün terör listesine aldığı El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ne de değindi. Obama, ''Esad rejimine karşı çıkanlar arasında, Irak'taki El Kaide ile bağlantılı küçük bir unsur var ve onları, El Nusra Cephesi'ni bir terör örgütü olarak ilan ettik'' dedi.

RUSYA'DAN OBAMA'YA TEPKİ
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, ABD'nin Suriyeli muhalifleri resmen tanımasına tepki gösterdi. Lavrov, ABD'nin bu kararla Suriye'de "bütün kartlarını silahlı direniş için" kullandığını söyledi.

ESAD'A İKTİDARI BIRAK ÇAĞRISI
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu "Suriye'nin Dostları Grubu" ise, Suriyeli muhalifleri resmen tanıyan bir taslak metni üzerinde anlaştı. Fas'ın Marakeş kentinde bir araya gelen "Suriye'nin Dostları Grubu", Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a iktidarı bırakması çağrısında bulundu. 130 ülkenin temsilcisinin katıldığı toplantıda, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu da, Suriye halkının "tek meşru" temsilcisi olarak tanındı.

WASHİNGTON'DA İRTİBAT BÜROSU
ABD Başkanı Barack Obama'nın bu kararı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı yalnızlaştırma çabalarının yeni bir aşaması olarak değerlendirildi. ABD'nin Suriye muhalefetine Washington'da bir irtibat bürosu açma imkanı tanıyabileceği de dile getiriliyor. Ancak bu adımın, ABD'nin yakın bir zamanda Suriyeli muhalifleri silahlandıracağı anlamına gelmediği iddia ediliyor.