ABD Suriye'yi yaptırımlarla vurma hazırlığında

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'ye uygulanan uluslararası yaptırımların özellikle enerji sektöründe genişletilmesi çağrısında bulundu.

12.08.2011 - 14:23

ABD, gelirinin üçte ikisini petrol ve doğalgazdan sağlayan Suriye'ye uygulanacak yaptırımlar için diğer ülkelerin desteğini almaya çalışıyor.

Clinton, özellikle Çin ve Hindistan gibi enerji yatırımları nedeniyle Suriye lideri Beşar Esad üzerinde, önemli ölçüde baskı oluşturabilecek ülkelerden destek istedi.  Ayrıca Rusya'ya da Suriye'ye silah satmaya son vermesi çağrısında bulundu.

Clinton, diğer ülkelerinde desteğini almadan, ABD'nin Esad'ın görevden ayrılması çağrısı yapmak istemediğini de sözlerine ekledi.

Washington hafta içinde Suriye'ye yönelik yaptırımlar listesine bir ticari bankayla bir cep telefonu şirketini de etklemiş, yenilerinin de geleceği uyarısında bulunmuştu.

AVRUPA'NIN YATIRIM ÜSSÜ SURİYE
Özellikle enerji sektöründe Avrupa ülkeleri için önemli bir merkez olan Suriye'ye karşı yapılan bu yaptırım çağrısının  İtalya, Hollanda, Fransa ve Almanya gibi Suriye'de önemli yatırımları bulunan ülkelerden nasıl bir cevap alacağı merakla bekleniyor.

Bu ülkelerin tümü Suriye’den petrol alırken, Hollandalı-İngiliz petrol devi Royal Dutch Shell ve Fransız Total şirketleri Suriye’de petrol keşif ve üretim faaliyeti gösteriyor. Bir diğer önemli şirket ise Petro-Canada.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...