ABD Suudilere F-15 savaş uçağı satıyor

İran'ın atom bombası üretmesinden çekinen ABD, Tahran'ı kuşatma altına almak için Ortadoğu'daki müttefiklerini silahlandırıyor. ABD Suudi Arabistan'a 30 milyar dolar karşılığında F-15 savaş uçağı ve Irak'a 11 milyar dolar karşılığında F-16 savaş uçakları, tank ve askeri teçhizat satacak.

29.12.2011 - 10:14

ABD Suudilere F-15 savaş uçağı satıyor

Uluslararası haber ajansı AP'nin haberine göre, ABD'li yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Suudi Arabistan'a 84 yeni uçak satılmasını ve 70'den fazla uçağın modernize edilmesini öngören satış kararını duyurmaya hazırlandığını belirtti.

Satışın henüz ilan edilmemiş olması nedeniyle isimleri gizli tutulmak koşuluyla açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, uçak satışı kararının ABD Kongresi'nin İsrail yanlısı üyeleri üzerinde kaygı yarattığını belirtti.

'İSRAİL'İN ASKERİ ÜSTÜNLÜĞÜ SARSILMAYACAK'
Ancak Obama yönetiminin, yapılan satışın İsrail'in bölgedeki askeri üstünlüğüne zarar getirmeyeceği konusunda ABD Kongresi üyelerine güvence verdiği iddia edildi.

Yaklaşık bir yıl önce ABD Kongresi, Suudi Arabistan'la 60 milyar dolar değerinde bir silah anlaşmasına onay vermişti. 60 milyar dolarlık silah paketinde, Suudi Arabistan'a F-15 savaş uçakları, askeri helikopterler, füze, bomba, gece görüş araçları ve uyarı sistemlerinin satılması ön görülüyor.

IRAK'LA 11 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA
Obama yönetiminin ayrıca İran'ın bir diğer komşusu Irak'ı silahlandırmak için Bağdat'la 11 milyar dolar değerinde bir silah anlaşmasına imza atmaya hazırlandığı belirtildi.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, ABD'nin Irak'a F-16 savaş uçakarı, tank ve diğer askeri teçhizatları satmayı planladığı iddia edildi. Ancak Obama yönetimi içinde dahi Irak'a söz konusu silahların satılmasına karşı çıkanlar bulunuyor. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin "Bağdat'ta gücünü daha da pekiştirmek" için bu silahları kullanacağı savunuldu.   

ABD İRAN'IN KARŞISINA IRAK'I KOYACAK
ABD'nin uzun vadeli stratejisinin Ortadoğu'da Irak'ı, İran karşısına askeri bir güç olarak yerleştirmek olduğu iddi ediliyor. Ancak Pentagon ve Obama yönetimenden bazı önemli isimler, Şii Irak yönetiminin, Tahran'a yakınlaşmasından çekiniyor


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...