ABD terörü parayla da vurmak istiyor

Obama yönetiminin danışmanlarından Brennan, askeri tedbirlerin yanında terörist grupları barındıran ülkelere ekenomik yardımı benimsediklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı 07.08.2009 - 00:06

ABD'de, başkan Barack Obama yönetiminin terörizmle mücadelede bir yandan askeri operasyonlara önem verirken, diğer yandan da militan gruplara barınak oluşturan ülkelere ekonomik yardım verme yöntemini benimsediği açıklandı.

Barack Obama'nın iç güvenlik ve terörle mücadele danışmanı John Brennan, ABD yönetiminin, bu ikili yöntemle terörizmin üstesinden gelmeyi amaçladığını söyledi.

Brennan, bugün yaptığı bir konuşmada, ABD'nin, sahip olduğu ekonomik gücü, teröristlerin barınma olanağı elde ettiği ülkelerin güvenlikle ilgili yeteneklerini geliştirmeleri, bu ülkelerin vatandaşlarını, terör örgütlerine eğilim göstermekten caydırma yönünde kullanması gerektiğini bildirdi.

Brennan, bu uygulamanın yapıldığı ülkelere örnek olarak, terörist grupların ve deniz korsanlarının etkin olduğu Somali'yi gösterdi.

Brennan, konuşmasında, ''ABD'nin El Kaide ile mücadele gibi kısa dönemli planlarıyla, şiddete eğilimli aşırı uçlarla mücadele gibi uzun dönemli planları'' konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.
ABD Senatosu, Barack Obama'nın, yüksek mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Hispanik kökenli Sonia Sotomayor'u onayladı.

68'e 31 oyla onaylanan Sonia Sotomayor, yüksek mahkemenin ilk Hispanik yargıcı oldu. Sotomayor, 220 yıllık mahkeme tarihi boyunca bu göreve seçilen 3 kadın, aynı zamanda mahkemenin tarihi boyunca atanmış 111'inci yargıcı oldu.

Senatoda Demokratlar'ın desteğini alan Sotomayor'a, Cumhuriyetçi üyelerin çoğu karşı oy verdi. Ancak yeni görevlendirme, mahkemede genellikle muhafazakar kanat lehine korunan 5-4'lük üstünlüğü etkilemeyecek.

Sotomayor, Cumhuriyetçi kanattan aday gösterilmiş olan ve emekliye ayrılan David Souter'in yerini alacak.

Sotomayor, cumartesi günü yapılacak yemin töreniyle cübbe giyecek. Mahkeme sözcüsü Kathy Arberg, dışarıdan yalnızca yargıcın aile üyelerinin kabul edileceği törende, mahkeme tarihi boyunca ilk kez, TV kameralarının da alınabileceğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...