Türkiye'de, dünün gündem maddelerinden biri, Suriye'den gelen sığınmacı sayısının 100 bin sınırını aşmasıydı.

Psikolojik ve kritik sınır olarak ifade edilen bu duruma ilişkin ABD'den bir değerlendirme geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, sığınmacılara insani yardımlarla ilgili olarak, özellikle Türkiye ve Ürdün'deki ihtiyacın şu anda acil olduğunu söyledi.

Nuland, günlük basın brifinginde, ABD'nin, hem Suriye içinde hem de komşu ülkelere yönelik BM insani yardım çağrılarına en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Sözcü Nuland, ''Aynı zamanda dünya genelindeki ortaklarımızın tümüyle birlikte çalışarak, onları BM'nin çağrılarının hem Suriye'deki hem de komşu ülkelerdeki yerine getirilmemiş kısımlarını doldurmaya, yardım etmeye çağırıyoruz. Özellikle Türkiye ve Ürdün'de ihtiyaç şu anda acil durumda'' dedi.

'DAHA FAZLASI' ÇAĞRISI
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little de ABD'nin, Suriye muhalefetine ölümcül olmayan yardımlar aktarmayı sürdüreceğini söyledi.

Little, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye halkının Esed rejimi tarafından acımasız şiddete maruz bırakılmaya devam ettiğine dikkati çekerek, uluslararası topluma, Esed rejimini yalnızlaştırmak için daha fazlasını yapmaları çağrısında bulundu.

ABD'nin, Esed rejimi üzerindeki diplomatik ve ekonomik baskıyı artırmaya ve insani yardım temin etmeye dönük bir politika izlediğine işaret eden Little, ''Bu aşamada doğru olan adım bu'' ifadesini kullandı.

Little, ABD olarak Esed rejiminin iktidarı terk etmesini isteyen tüm ülkelerle birlikte çalışacaklarını vurgulayarak, uluslararası toplum içinde kendileriyle aynı görüşte olmayan bazılarının varlığına işaret etti ve ''bir noktada ahenk sağlayacaklarını umduğunu'' bildirdi.