ABD üssünü kaldıramadı, istifa etti

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama, verdiği Amerikan üssünü kapatma sözünü tutamadığı için istifa etti.

02.06.2010 - 16:07

ABD üssünü kaldıramadı, istifa etti

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama büyük farkla kazandığı seçimlerin üzerinden sekiz ay geçmişken, istifa edeceğini açıkladı.

Japonya'da son 4 yılda istifa eden 4. başbakan olan 63 yaşındaki Hatoyama, düzenlediği basın toplantısında, geçen yılki seçimlerden sonra politikalarını söz verdiği biçimde değiştirmeye çalıştığını, ancak çabalarının hedefine ulaşamadığını, bunun da büyük ölçüde kendi başarısızlığı olduğunu kabul etti.

Başbakanın istifası, seçim kampanyası sırasındaki vaatlerinden biri olan Okinava'daki Amerikan üssünü kaldırma sözünü gerçekleştirememesinin sonrasına rastlıyor.

ABD'nin itirazları ve Okinava'ya alternatif olarak düşünülen diğer ada sakinlerinin muhalefeti karşısında Başbakan Hatoyama küçük düşürücü olarak görülen bir geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Hatoyama, istifasının iki nedeni bulunduğunu belirterek, bunlardan ilkinin, kabine üyelerinden birinin görevden alınmasına neden olan Futenma üssü meselesi, diğerinin de siyasi finansman skandalı olduğunu bildirdi.

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama'nın partisi içinde temmuz ayındaki parlamentonun üst kanadının seçimlerinden önce istifa etmesi yönünde baskıların arttığı biliniyordu.

ABD İLE DENK İLİŞKİ YÜRÜTEMEDİK
Seçim kampanyası sırasında ABD ile ''daha denk'' bir ilişki yürütme ve 47 bin Amerikan askerinin görev yaptığı Futenma üssünü Okinava'dan kaldırma sözlerini yerine getirmemesi Hatoyama'nın popüleritesini sarsmıştı.

MALİYE BAKANI YERİNE ADAY
Japonya Maliye Bakanı Naoto Kan ise başbakanlıktan istifa eden Yukio Hatoyama'nın yerine aday olmayı planladığını söyledi.

Kan yaptığı açıklamada, Hatoyama'nın halefi olmak için iktidar partisinin lideri olmak istediğini, iktidardaki Japonya Demokrat Partisi'nin cuma günü yapılacak parti liderliği seçiminde aday olacağını Hatoyama'ya söylediğini ifade etti.

Japonya Demokrat Partisi'nin yeni lideri büyük bir olasılıkla başbakanlığı da üstlenecek.

Hatoyama'nın lideri olduğu Japonya Demokrat Partisi, geçen yılki genel seçimleri büyük farkla kazanarak, Japonya'da yarım asırdır süren muhafazakâr iktidarı sona erdirmişti.

Geçen yılki seçimle iktidara gelen Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama Okinava'daki üssün tamamen kaldırılacağı sözü vermişti.

ABD ÜSSÜNÜN GEÇMİŞİ
Okinava'daki üs Japonya'daki 47 bin ABD askerinin yarısına ev sahipliği yapıyor.

Ada halkı, 1995'te 12 yaşındaki bir Japon kız çocuğuna tecavüz edilmesi ve 2004'te yaşanan helikopter kazası gibi nedenlerle ABD askerlerinin varlığına karşı çıkıyor.

Okinava İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ve Japonya arasında imzalanan ve Kuzeydoğu Asya'daki güç dengesini belirleyen anlaşmanın en önemli unsuru.

Anlaşma uyarınca Japonya'nın savaşa hazır durumda bir ordu bulunması yasaklanıyor ve ABD Japonya'nın güvenliğini garanti ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...