ABD ve Çin dünyanın geleceğini konuşuyor

Obama, ABD ile Çin arasındaki üst düzey görüşmelerin açılışında iki ülke ilişkilerinin 21’inci yüzyılı şekillendireceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 17:51

ABD ve Çin dünyanın geleceğini konuşuyor

ABD ve Çin’in en üst düzey yöneticileri iki gün boyunca, küresel ekonomik kriz, iklim değişikliği ve ticari ilişkiler ele alacak.

ABD heyetinde, Başkan Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yer alırken Çin heyetine, Başbakan Yardımcısı Wang Qishan başkanlık ediyor.

Görüşmelerin açılışında bir konuşma yapan Barack Obama, ABD-Çin ilişkilerinin 21’inci yüzyılı şekillendireceğini söyledi. Ekonomik krizden çıkışın iki ülkenin de yararına olduğunu belirten ve yakın işbirliği çağrısında bulunan Obama, "Mevcut kriz, sınırlarımız içinde yaptığımız tercihlerin bütün küresel ekonomide yankılandığını gösterdi. Bu, sadece New York ve Seattle için edğil, Şanghay ve Şenzen için de geçerli" dedi.

Barack Obama, "işte bu nedenle, güçlü ikili ve çok taraflı koordinasyona bağlı kalmak zorunda olduklarını" ifade etti.

İki ülkenin ilişkilerinin "gerçekliğe" dayanması gerektiğini belirten Obama, "Bu, bizim sorumluluğumuzdur" dedi.

AZINLIKLAR KONUSNDA ELEŞTİRİ
Konuşmasında Çin'e yönelik eleştirilerde de bulunan ABD Başkanı, bu ülkeyi dini ve etnik azınlıkların haklarına saygılı olmaya çağırdı.

Amerikalıların "bütün insanların din ve kültürlerine saygı gösterilmesi ve korunması, herkesin serbestçe konuşabilmesi gerektiğine inandığını" belirten Obama, "Bu, Çin'deki etnik ve dini azınlıkları da içeriyor" dedi.

Obama ayrıca Kuzey Kore'nin nükleer programına son verilmesi için iki ülkenin işbirliğinin devam etmesi gereğine de işaret etti.

CLINTON: ÇOK ORTAKLI DÜNYAY GEÇMELİYİZ
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton da ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalog toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, iki ülkenin adım adım güçlü bir işbirliğinin temellerini attığını belirterek, "Çok kutuplu bir dünyadan çok ortaklı bir dünyaya geçmenin zamanı geldi" dedi.

Görüşmelerin iki ülke arasındaki diyaloğu daha yukarı seviyeye çıkarmayı amaçladığını belirten Clinton, "Bu diyalog, 21. yüzyılda pozitif, işbirlikçi ve kapsamlı ABD-Çin ilişkilerinin temelini atmak için gösterilen benzeri görülmemiş bir çabanın başlangıcını oluşturuyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...