ABD ve İngiltere'den Rusya'ya Halep tehdidi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, "Rusya Halep'e saldırılarını sürdürürse ekonomik yaptırımlarla karşılacak" açıklaması yaptı.

NTV Haber 17.10.2016 - 13:44 | Son Güncelleme : 17.10.2016 - 13:48

ABD ve İngiltere'den Rusya'ya Halep tehdidi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye krizini görüşmek üzere İsviçre'nin Lozan kentinden İngiltere'nin başkenti Londra'ya geçti.

Burada Almanya, Fransa ve İtalya dışişleri bakanlarıyla biraraya gelen Kerry ardındanda Johnson'la ortak bir basın açıklaması yaptı.

"Rusya, Suriye'deki savaşın siyasi çözüm olmadan bitmeyeceğini anlamalı" diyen Kerry, "İkinci dünya savaşından bu yana en büyük insani felaket Halep'te yaşanıyor. Bu durum Rusya ve Esad rejimi ahlaki kurallara uygun davranırsa yarın hemen sona erebilir. Ama onlar bunu yapmıyorlar. Halep'te her gün insanlığa karşı suçlar işyleniyor" şeklinde konuştu.

ABD'li Bakan Kerry, Rusya'ya ek yaptırımlar uygulamayı planladıklarını da vurguladı.

Basın toplantısında konuşan İngiliz bakan Johnson da çatışmasızlığın sağlanması amacıyla baskının sürdürülmesi için bazı ek yaptırımlar düşünüldüğünü açıkladı.

Johnson, "Rusya barbarca kuşatmanın sonuçlarını hissetmeli" ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ek yaptırımların Rusya ve Suriye hükümetlerinin yanı sıra onlara destek veren diğer ülkeleri de kapsayabileceğini belirtti.

Ancak uzmanlar Suriye hükümetine halihazırda uygulanan bu tip yaptırımların sorunun çözümünde etkili olmadığını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...