NTV

ABD ve İran Esad sonrasını görüştü

Dünya

İran ve ABD'nin gizlice Esad sonrasını görüştüğü iddia edildi. Fransız Le Figaro gazetesi, ABD ve İran'ın Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad rejiminin yıkılması halinde ülkenin kanlı kargaşaya sürüklenmesini engellemenin yollarını görüştüğünü yazdı.

Fransız gazetesinin sürgündeki bir Suriyeli muhalife dayandırdığı haberde, ABD'li ve İranlı yetkililerin perde arkasında iki kez bir araya geldiği, bu görüşmelerden birinin Ağustos'ta, diğerinin Eylül'de yapıldığı belirtildi. Haberde görüşmelerin nerede gerçekleştiği konusunda ise bilgi verilmedi.

Le Figaro'nun haberinde, yetkililerin Suriye'de Mısır örneğindeki gibi bir yüksek askeri konsey oluşturulması fikrini ele aldığı belirtildi.

Gazetenin haberinde, Suriye kriziyle yakından ilgili bir Fransız diplomatın da İranlı yetkililerin Şam'da yeni bir hükümet kurulması, "hatta rejimin başında da değişiklik" fikrini benimsediğini söylediği vurgulandı.

İRAN SURİYE'DE İÇ SAVAŞ İSTEMİYOR
Fransız diplomat, İran'ın, sınır ötesine yayılabileceği endişesiyle Suriye'de iç savaştan kaçınmaya kararlı olduğunu belirtti. Gazetenin haberinde, Tahran ile Şam arasındaki ilişkilerin dengeli olmadığı da ifade edildi.

Görüşmelerde Amerikalı diplomatların İran'dan, Amerikalı askerlerin bu yılın sonuna kadar tamamen çekilmesinden önce Irak'ın istikrarını bozmamasını ve Hamas'la Hizbullah'a desteği kesmesini istediği, İran'ın da ABD'den Suriye'de Esad sonrasında İran'a düşman bir rejimi desteklememesini talep ettiği iddia edildi.

Gazete, tarafların, Suriye'de gelecekteki herhangi bir rejimin "bölgesel" çapta olması ve Ortadoğu'daki farklı güçlerle dostane ilişkileri bulunması gerektiğinde birleştiğini de yazdı.