ABD ve Pakistan’ın gizli Bin Ladin anlaşması

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre ABD ve Pakistan, El kaide liderini öldürmek için  10 yıl gizli bir anlaşma yaptı.

10.05.2011 - 10:22

ABD ve Pakistan’ın gizli Bin Ladin anlaşması

El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin üzerinden bir haftadan fazla süre geçti. Özellikle Bin Ladin’in cesedine ait fotoğrafların yayınlanmaması ve Ladin’in yıllar boyu İslamabad yakınlarında yaşadığının ortaya çıkması tartışma ve spekülasyonları arttırıyor.

Son iddia İngiliz Guardian gazetesine ait. Gazete Amerika Birleşik Devletleri'nin Pakistan ile yaklaşık 10 yıl önce, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü geçen haftaki operasyona zemin hazırlayacak gizli bir anlaşma yaptığını yazdı.

Bazıları halen görevde olan Amerikalı ve Pakistanlı yetkililere dayandırılan habere göre 2001 yılında dönemin başkanı George Bush ile Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref arasında anlaşmaya varıldı. Anlaşma, Usame bin Ladin'i yakalamak üzere Amerikan güçlerine Pakistan topraklarında tek taraflı operasyon yapma izni veriyor.

Haber ayrıca tarafların, operasyon sonrasında da Pakistan'ın bunu göstermelik olarak yüksek sesle protesto etmesi üzerinde anlaşmaya vardığını da ileri sürdü.

Guardian'a bilgi veren üst düzey bir Pakistanlı yetkili Usame bin Ladin'in öldürülmesini, "Amerikalı dostlarımızın yaptığı, bu anlaşmayı uygulamaktan ibaret" sözleriyle yorumladı. Emekli bir Amerikalı yetkili de Pakistan hükümetinden geçen hafta gelen itirazlarını, "Bu da anlaşmanın halkla ilişkiler boyutuydu. İnkar edeceklerini biliyorduk" şeklinde değerlendirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...