ABD ve Rusya'ya 'Suriye' övgüsü

BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, ABD ve Rusya'nın Suriye krizine siyasi çözüm bulunması konusunda mutabakata varmasını önemli bir adım olarak nitelendirdi.

08.05.2013 - 16:52

ABD ve Rusya'ya 'Suriye' övgüsü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Suriye konusunda yaptıkları açıklamaları "umut verici" olarak değerlendiren Brahimi, varılan mutabakatın BM Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından da destek göreceğini savundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov dün Moskova'da, Suriye'deki krizin çözümü için uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

ESAD: İSRAİL'E KARŞI KOYMAYA GÜCÜMÜZ YETER
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Ürdün ziyaretinin ardından Suriye'nin başkenti Şam'a geçen Salihi, Devlet Başkanı Beşşar Esad'la bölgedeki son gelişmeleri, İsrail'in Suriye saldırısını ve iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü.

Görüşmede İsrail'in Suriye'ye saldırısını değerlendiren Esad, "İsrail'in yaptığı saldırılar, İsrail'in ve ona destek veren bölge ülkelerinin ve batının Suriye'deki olaylara bulaştığını gösteriyor. Suriye halkının ve terörle mücadelede önemli başarılar gösteren ordusunun, İsrail'e karşı koymaya gücü yeter" dedi.

'SURİYE YAKINDA DAHA İYİ OLACAK'
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada İran'ın, İsrail'in Suriye saldırılarını şiddetle kınadığını söyledi. Ülkesinin İsrail'e karşı Suriye'nin yanında olduğunu vurgulayan Ali Ekber Salihi, "Suriye'deki durumların iyi olduğunu, ordunun birçok bölgeyi geri aldığını gördük. Suriye, yakında daha iyi olacak" şeklinde konuştu.

DÜNYA İLE BAĞLANTI KOPTU
Suriye genelinde dün geceden bu yana cep telefonu ile internet bağlantısının da kesik olduğu iddia edildi. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi(SRGC), tüm kentlerde bilinmeyen bir neden dolayısıyla internet ile cep telefonu bağlantısının bulunmadığını belirtti.

Suriyeli muhalifler, başkent Şam'da da internet ve mobil telefon bağlantısının yanı sıra elektriklerin de kesik olduğunu açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...