ABD 'WikiLeaks muhbirine' zalimce davrandı

BM raporunda, WikiLeaks'e bilgi sızdarmakla suçlanan ABD askeri Bradley Manning'in, cezaevinde insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kaldığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 06.03.2012 - 01:21

ABD 'WikiLeaks muhbirine' zalimce davrandı

Wikileaks'e ABD tarihinin en geniş çaplı istihbarat sızdırma olayı ile suçlanan asker Bradley Manning'in ABD'de önleyici tutukluluk sırasında aylarca tecritte tutularak 'zalimce muamele' gördüğü bildirildi.

BM işkence özel raportörü Juan Ernesto Mendez, Ağustos 2010'da tutuklanan Manning'in kısa süre önce kapatılan Quantico Cezaevinde geçirdiği sekiz aylık sürede uzun ve aşırı tecritin oluşturduğu, zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kaldığını düşündüğünü belirtti.

Mendez, Manning'e uygulanan 'zalimce tecrit muamelesinin', geçen yıl nisan ayında Quantico Cezaevinden Kansas'taki Fort Leavenworth Cezaevine nakledilmesiyle son bulduğunu kaydetti.

Rapörtör, ''Manning'in masumiyet karinesinden faydalandığını ve herhangi bir suçtan dolayı suçlu ilan edilmemişken, böyle bir muameleye maruz tutulmasının hiçbir anlamı olmadığını'' söyledi.

Uluslararası Af Örgütü ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gibi kuruluşlar, Manning'in günde sadece bir saat havalandırmaya çıkma hakkı tanındığı hücrede tecritte tutulması ve çıplak uyumaya zorlanması şeklindeki uygulamaları eleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...