ABD: YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğiz

ABD, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı. Ayrıca, Rusya'dan da Irak Kürtlerine yapılan yardımlarla ilgili bir açıklama geldi.

jhon-kirby-18-08-15.jpg

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, PYD'nin askeri kanadı YPG'yle ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Kirby, YPG konusunda Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ve Türkiye'nin bu konudaki endişelerini anladıklarını belirtti.

Kirby, “ABD ve 60'ı aşkın koalisyon üyesi ülkeler için, IŞİD'e karşı mücadelenin önemli olduğunu unutmamak gerek. Bu konuda (Türkiye'nin) duyarlılığını da anlıyorum. Suriye'de, IŞİD'e karşı etkin bir biçimde mücadele eden bu grupları uygun bir biçimde desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Iraklı Kürtlerine yönelik askeri desteğin, Bağdat yönetiminin onayıyla verildiğini söyledi.

"SİLAHLAR SURİYELİ ARAPLAR İÇİN ATILDI"

Kirby, geçtiğimiz günlerde havadan yapılan mühimmat ve silah dolu paketlerinin de, bildiği kadarı ile İŞİD ile mücadele eden Suriyeli Araplar için atıldığını, sorunun Savunma Bakanlığı'na yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile YPG konusunda çok yoğun görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin süregelmekte olduğunu anlatan Kırby, Türkiye'nin YPG'ye olan kaygısını anladıklarını ve buna da saygı duyduklarını belirtti.

Kirby, “Uzun süredir dile getirilen kaygılar, ve Türkiye bu konuda çok da dürüst ve açık davranıyor. Bu endişeleri ile ilgili kendileriyle görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Bir gazetecinin Başbakan Davutoğlu'nun, "PKK, Türkiye'ye saldırdıktan sonra PYD ve PKK'ya yapılacak her yardımı Türkiye'ye karşı yapılmış kabul ederiz. Gerekli girişimlerde bulunuldu, protestolar da yapıldı. Eğer Suriye'den Türkiye'ye PYD de dahil sızma, saldırı, bir mühimmat ve silah nakli yaşanırsa Kuzey Irak'ta aldığımız tedbirler neyse Suriye'ye yönelik olarak da alırız" şeklindeki sözlerinin hatırlatması üzerine Kirby, böyle bir açıklamadan haberinin olmadığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...