ABD'de 12'nci corona virüs vakası tespit edildi

ABD’de yeni tip corona virüs taşıdığı tespit edilen hasta sayısının 12’ye ulaştığı bildirildi.

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 06.02.2020 - 01:22

ABD'de 12'nci corona virüs vakası tespit edildi

Wisconsin Sağlık Servisi, Wisconsin eyaletinde ilk kez, ülke genelinde ise 12'nci yeni tip corona virüs vakasının teyit edildiğini açıkladı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 36 eyalette toplam 293 kişinin koronavirüs şüphesiyle incelendiğini; bunlardan 206’sında sonucun negatif çıktığını, 75’inde ise durumun kesinleşmediğini duyurdu.

ÇİN'DEN GETİRİLEN ABD VATANDAŞLARI 6 ASKERİ ÜSTE TUTULACAK

Öte yandan, Savunma Bakanlığı yetkilileri, salgın nedeniyle Çin’den getirilen Amerikan vatandaşlarının corona virüsü taşıyıp taşımadıkları kesinleşinceye kadar askeri tesislerde tutulacağını bildirdi.

California, Colorado, Teksas ve Nebraska eyaletlerinde bulunan 6 askeri üstte bin 275 kişinin şubat sonuna kadar gözlem altında bulundurulacağı kaydedildi.

ABD geçen hafta, salgının başladığı Çin’in Wuhan bölgesindeki personelini ve vatandaşlarını ülkeden tahliye etmeye başlamış, ABD'li hava yolu şirketleri Delta ve American Airlines da Çin uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı.

ABD Sağlık Bakanlığı da hızla yayılan yeni tip corona virüsü sebebiyle ülke genelinde ''kamu sağlığı acil durumu'' ilan etmiş; virüsü taşıma riski bulunan Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu vatandaşların ABD’ye girişinin askıya alındığını duyurmuştu.

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine, Sağlık Örgütü "acil durum" ilan etmişti.

Çin'de yeni tip corona virüs salgını nedeniyle can kaybı 491'e, virüs bulaşan kişi sayısı 24 bin 324'e yükselmişti.

CORONA VİRÜS İÇİN ACİL DURUM İLANI NE ANLAMA GELİYOR?

Sayfa Yükleniyor...