İlişkili Haberler

ABD Başkanı Barack Obama, en az 14 kişinin öldüğü Los Angeles yakınlarındaki silahlı saldırı sonrasında Beyaz Saray'da CBS News televizyonuna açıklamada bulundu.

San Bernardino kentinde engellilere eğitim veren merkeze düzenlenen saldırının amacını henüz bilmediklerini belirten Obama, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Obama, Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) sahada yerel güvenlik güçlerine olayın aydınlatılmasına ilişkin yardımda bulunduğunu ifade ederek, ülkede ateşli silahlarla gerçekleştirilen kitlesel saldırıların dünyanın hiçbir yeriyle benzerlik göstermediğini dile getirdi.

"Saldırganların gerekçesini henüz bilmiyoruz ancak Amerikalıları daha güvenli kılmak için atabileceğimiz adımlar olduğunun farkındayız" diyen Obama, devletin tüm kademelerindeki her iki partinin temsilcilerinin, toplu ölümlere sebep olan silahlanmaya karşı adımlar atması için bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti.

Obama, söz konusu saldırının, silah satın almak isteyen bireylerin geçmişlerinin niçin daha kapsamlı şekilde sorgulanması gerektiğinin de bir kanıtı olduğunu dile getirdi.

California eyaletinde engellilere hizmet veren Inland Regional Center binasına giren 3 saldırganın uzun namlulu silahlarla ateş açması sonucu 14 kişi hayatını kaybetmişti.