ABD’de alışveriş çılgınlığı

ABD'de ‘Black Friday - Kara Cuma' olarak adlandırılan ve mağazaların büyük indirimler yaptığı Şükran Günü'nden sonraki ilk cuma, alışveriş çılgınlığına dönüştü.

Anadolu Ajansı 28.11.2009 - 10:42

ABD’de alışveriş çılgınlığı

ABD'deki firmaların her yıl elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 15-20'lerden yüzde 70'lere varan oranlarda indirim yaptığı "Black Friday"e Amerikalılar yoğun ilgi gösterdi.

Firmaların kapılarını bu yıl da sabahın erken saatlerinde açacağını duyurması, hatta Best Buy, Walmart ve Macy's gibi büyük mağazaların özel indirimleri saat 05.00-11.00 arasında yapacağını açıklaması üzerine, uygun fiyata alışveriş yapmak isteyen Amerikalılar, bir önceki gün akşam saatlerinden itibaren mağazaların önüne toplanmaya başladı.

Yanlarına piknik sandalyesi, dizüstü bilgisayar, hatta yatak ve çadır alan Amerikalılar, mağazaya ilk girenlerden olmak ve istediği ürünü bitmeden almak için yarıştı.

Sağanak yağışa ve soğuğa rağmen mağazaların önünden ayrılmayan Amerikalılar, vakitlerini çadırlarında kağıt oynayarak, müzik dinleyerek ve sohbet ederek geçirmeye çalıştı.

Kapıların açılmasının ardından da Amerikalılar için ikinci uzun bekleyiş mağaza içinde yaşandı. Bilet ve ürün almak için sıraya girenlerden bazılarının yorgunluktan reyonların arasında oturduğu veya alışveriş arabalarının altına uzanıp uyuduğu görüldü.

‘YAĞMURDA BEKLEMEYE DEĞER’
Mağazaların önünde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Amerikalılar, indirimlerden özellikle elektronik eşyalar için yararlanmak istiyor.

Bulayd Cisse adlı Amerikalı, "Black Friday" indirimleriyle dizüstü bilgisayar ve televizyon almayı planladığını belirterek, "İlk kez geliyorum. Dün akşam 7'den beri buradayız. İyi kar edersem seneye de geleceğim" dedi.

Arkadaşlarıyla bir mağaza önüne çadır kuran Anuan Samuel, laptop ve LCD TV almak istediğini söyledi. Arkadaşlarının da kendisine liste verdiğini ifade eden Samuel, "Vakit geçirmek için kart oynuyoruz, akşam burada yemeği yedik, bu içtiğim dördüncü kahvem" diye konuştu.

Her yıl "Black Friday" çılgınlığına katılan Rebecca ve Rihanna adlı iki öğrenci, bu kez de akşam 8.00'den beri beklediklerini, 2 laptop, 1 kamera ve bilgisayar almayı hedeflediklerini anlattı. İndirimde fiyatların diğer dönemlere göre çok fark ettiğini söyleyen Rihanna, "Burada beklerken hava soğuk ama sohbet ediyoruz, müzik dinliyoruz, mesaj atıyoruz, oyun oynuyoruz" ifadesini kullandı.

Kalın tulumlar giyerek soğuğa hazırlıklı gelen Kevin Brown, "Çok fazla fiyat farkı var, yağmurda beklemeye değer" dedi. Brown, indirimleri beklerken yeni insanlarla da tanıştıklarını kaydetti.

Alışveriş merkezinin içinde, kasaların açılmasını bekleyen Julia Gaskins de "Black Friday'de çok karlı alışveriş yapabilirsiniz, ABD'nin en önemli etkinliklerinden biri bu. Sabaha karşı 01.30'da geldik. Torunum var, ona ufak şeyler almam lazım" diye konuştu.

IPHONE DA ÇILGINLIĞA KATILDI
Öte yandan "Black Friday" alışveriş çılgınlığı iPhone'a kadar uzandı. iPhone, "Black Friday"de alışveriş yapmak isteyen kullanıcıları için indirimlerin yapıldığı alışveriş merkezlerini gösteren özel bir uygulama başlattı.

‘Black Friday’ indirimleri internet ortamında da yansıdı. Birçok ünlü marka birkaç gün öncesinden başlamak üzere müşterilerine internet üzerinden indirim fırsatı sundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...