ABD'de askeri üsse saldırı önlendi

Bir motel odasında bomba yapım malzemeleri ve silahlarla yakalanan firari asker, Fort Hood askeri üssüne saldırı planladığını itiraf etti.

Anadolu Ajansı 28.07.2011 - 23:32

ABD'de askeri üsse saldırı önlendi

ABD'de, 2009 yılında bir kişi tarafından silahla düzenlenen saldırıda 13 kişinin öldüğü Fort Hood askeri üssüne planlanan bir saldırı önlendi.

4 Temmuz'dan bu yana firari olan 23 yaşındaki asker Naser Jason, kaldığı moteldeki odasında bomba yapım malzemeleriyle ele geçirildi.

Üzerinde ateşli silahlar da bulunan Jason'ın askeri üsse planladığı saldırıyı kabul ettiği belirtildi.

Ordunun bütün askeri birimlere geçtiği e-posta uyarı mesajında, firari askerde yüklü miktarda mühimmat, silah ve bomba ele geçirildiği bildirildi.

"SALDIRI TAKLİT EDİLEBİLİR''
Öte yandan AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove'un başdanışmanı Tim Jones, Norveç'te meydana gelen saldırıların taklit edilebileceği uyarısında bulundu.

AB ve Norveçli terör uzmanlarının Brüksel'deki değerlendirme toplantısının ardından açıklamalar yapan Jones, Norveç'tekine benzer saldırıları önlemek için farklı tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''Açıkçası birileri, Norveçli saldırgana destek gösterisi için taklit ya da benzer saldırılar gerçekleştirmeyi deneyebilir'' dedi.

Jones, muhtemel saldırıların tespit edilerek önlenmesinde AB üyeleri arasında daha etkin ve hızlı istihbarat paylaşımının, radikalleşme ve şiddete yönelim üzerine yeni çalışmalar yapılmasının ve gübre gibi patlayıcı yapımında kullanılabilen kimyasalların satışının denetlenmesinin önemini vurguladı.

AB POLİS TEŞKİLATI DEVREDE
Bu arada AB polis teşkilatı Europol, Norveç'teki terör soruşturmasına destek için uzmanlarını seferber etti. Norveç, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Polonya, İsveç ve İngiltere polis teşkilatlarından da katılımlarla oluşturulan birimin, Avrupa genelindeki aşırı sağ tehditleri değerlendireceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...