İlişkili Haber

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkan adayları Demokrat Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Donald Trump, 8 Kasım'da yapılacak seçim için ilk başkanlık tartışmasında karşı karşıya geldi.

New York'ta yapılan ve yaklaşık 1 buçuk saat süren münazara, ABD tarihi için bir ilkti çünkü, ilk kez bir kadın aday ile erkek aday canlı yayında kozlarını paylaştılar. Bir başka ilk de, ABD'nin bugüne kadar en fazla izlenen başkan adayları tartışmasını yaşamasıydı. Yaklaşık 100 milyon Amerikalı ekran başında adayların performanslarını izledi.

Münazara sonrası gözler anketlere çevrildi ve CNN'in yayınına göre, gecenin kazananı Hillary Clinton oldu. Anket, Clinton'ın Trum'a karşı yüzde 67'ye yüzde 27'lik bir üstünlük sağladığını ortaya koyarken, CNN'in seçimlerde Clinton taraftarı bir pozisyon aldığının da altı çiziliyor.

Donald Trump'ın, "Benim mizacım ve mimimklerim seninkinden daha güzel" sözlerine Clinton'ın gülerek karşılık verdiği buluşmada; işsizlik, ekonomi, dış politika, IŞİD'le mücadele, İran'la nükleer anlaşma, Rusya ve Çin'in dünyadaki aktiviteleri gibi konular konuşuldu.

"BİRAZ DAHA ÇILGINCA ŞEYLER SÖYLE"

İKİ KEZ DAHA KOZLARINI PAYLAŞACAKLAR

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak seçimler için adaylar iki kez daha canlı yayında karşı karşıya gelecek. İkinci münazara 9 Ekim'de, üçüncüsü ise 19 Ekim'de yapılacak ve her iki tartışma da televizyondan canlı yayınlanacak.

IŞİD'LE MÜCADELE

Her iki aday da konuşmasında vaatlerde bulunurken, IŞİD'e kaşrı mücadele de konular arasındaydı. Trump ortaya bir plan koymazken, Clinton bir plana sahip olduğunu söyledi. Hava hareketlarını artırmayı vaat eden Clinton, Kürt ve Arap grupların daha fazla destekleneceğinin altını çizdi.

Clinton, ABD'deki aşırı silahlanmaya ilişkin özel adımlar atacağının sözünü verdi ve herkesin silah alamaması gerektiğini belirtti. "ABD'de en zengin ile en fakir arasındaki uçurum giderek artıyor" diyen Clinton, "Ben orta sınıf bir ailenin kızıydım ve orta sınıfın kendi geleceğini güvence altına alması için elimden geleni yapacağım" şeklinde konuştu.

Clinton'ın geleceğe ilişkin pozitif mesajlar verdiği görülürken, Trump, ABD'nin İran'la yaptığı nükleer anlaşmanın feshedilmesi gerektiğini, sağlık refarmundan geri adım atılacağını, polise daha fazla güvence ve hak verilmesinden yana olduğunu söyledi. "IŞİD'i Obama-Clinton politikaları ortaya çıkardı" diyen ve Obama'ya yüklenen Trump'un dikkat çeken ifadesi ise, "IŞİD'le mücadelede Rusya ve Çin'in desteği alınmalı" oldu.

Clinton, ayrıca, "ABD'de siyahlar ve beyazlar arasında ayrımcılık var... Trump'ın Müslümanlar ve Latin kökenliler için söyledikleri ABD'ye yakışmıyor" şeklinde konuştu.

Clinton'ın kırmızı tercihi ile Trump'ın mavi kravatı dikkat çekti
Clinton'ın kırmızı tercihi ile Trump'ın mavi kravatı dikkat çekti

TRUMP 1300 KEZ PARA DEDİ

NTV Temsilcisi Hüseyin Günay, New York'tan münazaradan izlenimlerini şöyle aktardı:

"Tartışma sonrası hem Clinton hem de Trump zafer edasındaydı. Giysi ve vücut dillerine de bakıldı ve dikkat çeken giysilerindeki renk tercihleriydi. Clinton, kendi partisinin rengi olan mavinin aksine Cumhuriyetçilerin rengi kırmızıyı tercih ederken, Trump da mavi kravat taktı. Clinton daha sakin, konulara hakim izlenii verdi; Trump ise agresifti ve sesini yükselterek Clinton'ın konuşmasını bölmeye çalıştı. BU tavrı nedeniyle "Beklenmeyeni yaptı" yorumları yapılan Trump, "ilk defa ABD'de paradan anlayan bir başkan adayı var" diyerek kendini işaret etti.

Trump'ın tartışmada yaklaşık 1300 kez para kelimesini kullandığı saptanırken, iş adamı olması nedeniyle ülkeyi iş yeri gibi yönetmekten yine bahsetti. Clinton cephesinden ise burası "Burası şirket değil koca bir ülke" sesleri yükseldi.

Trump'ın köşeye sıkıştırma çabalarına karşı ataklarla yanıt veren "gol" atan Clinton, ilk maçın galibi oldu."