New York Times gazetesinin mahkeme tutanakları ve iddianameye dayandırarak yaptığı habere göre, New York'ta yaşayan iki eski Çinli diplomat, sözde ülkelerine ait yapıları onarmak üzere diplomatik vize ile Çin'den çok sayıda inşaat işçisi getirdi.

ABD'ye getirilen işçilerin, diplomatlar tarafından zorla özel işlerde çalıştırıldığı ve verilen işleri yapmayı reddetmeleri halinde ülkelerindeki evlerini kaybedecekleri şeklinde tehdit edildiği belirtildi. 

Mahkeme tutanaklarında, Çin'in New York Konsolosluğunda 2001-2006 arasında görev yapan Dan Zhong ve Washington Büyükelçiliğinde 2001-2007 arasında çalışan Landong Wang'un inşaat şirketine ait ofisin Çin'in Birleşmiş Milletler'deki misyonunda olduğu kaydedilirken diplomatların işçilere nasıl diplomatik vize aldığına ilişkin ayrıntı yer almadı.

İşçilerin "borç esareti sözleşmeleri" ile zorla çalıştırıldıkları, kaçmasınlar diye pasaportlarına el koyulduğu iddia edilirken, işvereni eleştirme, kaçmaya çalışma, başkalarıyla kendi durumları hakkında konuşma gibi sözde sözleşme şartlarını ihlal edenlerin ülkelerine geri gönderilmekle ve evlerine el koyulmasıyla tehdit edildiği belirtildi. 

Ayrıca iddianamede, köhne apartman dairelerinde bir arada yaşamaya zorlanan işçilere, kaçak elektrik kullandırıldığı ve kapıların üzerlerine kilitlendiği bilgisine yer verildi.