ABD'de fuhuşa zorlanan çocuklar artıyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, ülkede ergenlik çağının başlarında fuhuşa zorlanan çok sayıda çocuk bulunduğunu açıkladı.

Haberler 24.02.2009 - 16:54

ABD'de fuhuşa zorlanan çocuklar artıyor

Federal Soruşturma Bürosu, çocukları fuhuşa zorlayan çetelerle mücadele kapsamında Alaska'dan Florida'ya kadar birçok eyalette, 29 ayrı kentte operasyonlar düzenledi.

FBI'ın ülke genelinde son üç günde düzenlediği ve yerel polisle birlikte şebeke üyelerinin telefon konuşmalarını dinleyerek gerçekleştirdiği operasyonlarda 570 kişi gözaltına alınırken, fuhuşa zorlanan 48 çocuk çetelerin elinden kurtarıldı.

Örgüte göre, bunlardan çoğu kız çocukları. Aralarında 13 yaşında olanlar da var. Çoğu evlerinden kaçmış, kimsesiz çocuklar.

Yetkililer, daha çok Güney Doğu Asya, Orta Amerika ve Doğu Avrupa'da yaygın olduğu düşünülen çocuk fuhuşunun, Amerika Birleşik Devletleri'nde de giderek büyüyen bir sorun olduğunu belirtiyor.

Suç şebekeleri, fuhuşa zorladıkları çocukları, yakalanmamak için şehir şehir dolaştırıyor. Şebeke, çocukları internet üzerinden pazarlıyor.

Federal Soruşturma Bürosu'na göre, altı yıl önce başlatılan "Kayıp Masumiyet" adlı operasyonlar kapsamında fuhuşa zorlanan 670 çocuk çetelerin elinden kurtarıldı. Operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden 350'si hapis cezalarına çarptırıldı.

Bu kişiler arasında ömür boyu hapis cezası alanlar da var.

Sayfa Yükleniyor...