ABD'de 'gevşeme' tartışması: Günde 2 bin ölümü görmezden gelemeyiz

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Covid-19 önlemlerinin erken yumuşatılmasına tepki gösterdi. CDC Başkanı Dr. Walensky, "Günde 70 bin vakayı ve 2 bin ölümü görmezden gelemeyiz" dedi.

Reuters - Anadolu Ajansı 02.03.2021 - 02:31 | Son Güncelleme : 02.03.2021 - 03:19

ABD'de 'gevşeme' tartışması: Günde 2 bin ölümü görmezden gelemeyiz

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), eyalet yönetimlerini yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemleri gevşetmekte erken davrandıkları konusunda uyardı ve bu konudaki endişelerini paylaştı.

CDC Başkanı Dr. Rochelle Walensky, "Eyaletlerin, halk sağlığı için aldığı önlemleri geri kaldırdığını belirten raporları görmekten endişeliyim. Salgının tekrar yükselmesi konusunda derin kaygı duyuyorum. Kazandığımız zorlu zemini kaybetme riski ile karşı karşıyayız" dedi.

Ocak ayı sonundan bu yana vakaların ve hastaneye yatışların düştüğünü ve ölümlerde de kesin bir şekilde azalma görüldüğünü belirten Walensky, yine de rakamların hala tehlikeli boyutun altına inmemiş olduğuna dikkat çekti.

CDC Başkanı, "Günde 70 bin vakayı ve 2 bin ölümü görmezden gelemeyiz" şeklinde konuştu.

EYALET YÖNETİMLERİ TEDBİRLERİ YUMUŞATMA EĞİLİMİNDE

ABD'de Covid-19'a karşı aşılama faaliyetlerinin hız kazanması sonucu, bazı eyalet yönetimlerinin salgın dolayısıyla koyduğu yasaklarda hızlı bir yumuşama eğilimine girdiği görüldü.

Iowa eyaletinde kısa süre önce maske zorunluluğu ve kapalı mekanlardaki sınırlamalar kaldırıldı, Massachusetts'te sinemalar dahil tüm işletmelerin kapasiteleri yüzde 50'ye çıkarıldı.

Missouri'de ise Covid-19 önlemleri genel olarak yumuşatılırken California'da çocukların eğitimlerinin büyük çoğunlukla okullarda devam etmesi kararı alındı.

CDC kayıtlarına göre, ülkede 50 milyondan fazla kişiye en az bir doz Covid-19 aşısı yapılırken bu rakam, ülke nüfusunun yüzde 15'ine, yetişkin nüfusun ise yaklaşık yüzde 20'sine karşılık geliyor.

Sayfa Yükleniyor...