ABD'de hastanede silahlı saldırı

ABD'nin Oklahoma eyaleti Tulsa kentindeki bir hastanede düzenlenen saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. Saldırgan ölü olarak ele geçirildi.

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 02.06.2022 - 04:30 | Son Güncelleme : 02.06.2022 - 08:38

ABD'de hastanede silahlı saldırı

ABD’nin Oklahoma eyaletinin Tulsa şehrinde bir hastanede meydana gelen silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Tulsa Polis Departmanının sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, St. Francis Hastane kampüsüne elinde tüfekle giren kişi ateş açtı.

Tulsa Polis Şefi Yardımcısı Eric Dalgleish, hastane baskınında hayatını kaybeden 4 kişinin arasında saldırganın bulunmadığını aktardı.

Dalgleish, 35-40 yaşlarında siyahi bir erkek olduğunu belirttiği silahlı saldırganın olayın ardından intihar ettiğini düşündüklerini açıkladı.

101 SENE ÖNCEKİ SALDIRININ YIL DÖNÜMÜNDE GERÇEKLEŞTİ

Polis, saldırganın kimliği ve saldırıyı gerçekleştirmesindeki motivasyonun ne olduğu konusunda ise soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan saldırının Tulsa'da 101 sene önce beyaz mafya grubunun Afro-Amerikan mahallesine baskın yapıp ABD tarihindeki en ırkçı olaylardan birini gerçekleştirmesinin yıl dönümüne denk gelmesi dikkati çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl Tulsa'yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olduğunu anımsatarak, 1921'de yaşanan katliam gecesi 300 civarında siyahinin yaşamını yitirdiğini, on binlercesinin ise yersiz yurtsuz kaldığını, sonraki yıllarda da birçok siyahinin haklarından mahrum bırakıldığını vurgulamıştı.

Tulsa Polis Departmanının sosyal medya hesabından dün akşam saatlerinde yapılan paylaşımda, St. Francis Hastane Kampüsüne elinde tüfekle giren kişinin binadaki insanlara ateş açtığı kaydedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...