ABD'de 'haysiyet ve saygı ' yürüyüşü

Çoğunluğunu Latin Amerikalılaırn oluşturduğu binlerce göçmen, Temsilciler Meclisi'nde bekletilen Göçmenlik Yasa Tasarısı için yürüdü.

Anadolu Ajansı 09.10.2013 - 08:07

ABD'de 'haysiyet ve saygı ' yürüyüşü

ABD'nin başkenti Washington'da binlerce göçmen, ülkedeki göçmenlik sorununa çözüm bulunması ve Göçmenlik Reformu'nun kabul edilmesi için ABD Kongresi'ne yürüdü.

"Haysiyet ve Saygı Günü" yürüyüşü adı altında bir araya gelen çoğunluğunu Latin Amerikalıların oluşturduğu göçmenler, hükümetin "kepenkleri indirmesi" nedeniyle ulusal parklar kapanmasına rağmen, özel izinle National Mall'da toplandı.

Ellerinde ABD bayrakları ile "11 milyon göçmene vatandaşlık verin", "Şimdi zamanı", "Adalet ve Haysiyet" yazılı dövizler taşıyan göçmenler, daha adil bir yaşam için siyasetçilere seslerini duyurmaya çalıştı.

Yürüyüş öncesi yapılan konuşmalarda, Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, Senatör Robert Menendez, Kongre üyesi Mario Diaz Balart ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli söz aldı ve Göçmenlik Reformu'nun Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesi çağrısında bulunuldu.


Washington Belediye Başkanı Gray, Temsilciler Meclisi'nde bekleyen tasarının 11 milyon yasa dışı göçmene vatandaşlık yolunu açacağını belirterek, göçmenlerden istediklerini alana kadar seslerini kısmamalarını istedi.

Kongre üyesi Diaz-Balart da ülkedeki göçmenlik sisteminin sıkıntılarına işaret ederek, "Sistem baştan sona problemli. Ulusal güvenliğimiz için problem, ekonomik çıkarlarımız için sıkıntılı, hukuk kurallarımız için bir sorun ve burada milyonlarca çalışan insan için sıkıntılı" ifadesini kullandı.

Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Pelosi, Göçmenlik Reformu'nun ülke ekonomisi için olumlu sonuçlar doğuracağına dikkati çekti.

KONGRE ÜYELERİNE DE GÖZALTI
Programda Meksikalı müzik grubu Los Tigres del Norte'nin çeşitli şarkılar seslendirmesinin ardından, göçmenler Kongre binasına yürüyüşe geçti. Kongre binasına ulaşan göçmenler sokak ortasına oturmak isteyince, aralarında bazı Kongre üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Geçen temmuz ayında, ulusal diyalogla iki partinin de desteğini alarak Senato'dan geçen Göçmenlik Yasa Tasarısı, Temsilciler Meclisi'ne takıldı. Obama yönetimi tasarının bir an önce ele alınmasını istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...