ABD’de iki kadın uçaktan indirildi

ABD’nin Miami kentinde American Airlines yolcusu iki kadın, kabin görevlisinin şikayeti üzerinde uçaktan atıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.08.2016 - 01:25

ABD’de iki kadın uçaktan indirildi

American Airlines'ın çarşamba günkü 2239 sayılı Miami-Washington seferinde, Voice of America için çalışan gazeteci Naila Khalil ile isminin açıklamasını istemeyen federal hükümet çalışanı bir arkadaşı, uçuş kurallarına uymadıkları öne sürülerek uçaktan indirildi.

Khalil, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, havayolu şirketini hedef aldı.

Miami Havalimanında uçak içerisinde 5 saat bekletildiklerini ve kendilerine sadece bir kez su ve çubuk kraker servis edildiğini belirten Khalil, başka bir yiyecek ikramı yapılmayacağının da söylendiğini ifade etti. Khalil, kalkış yapmadan uçak içerisinde kendilerine parayla yiyecek de satılmayacağının söylendiğini aktardı.

Yanındaki arkadaşının arkalarında oturan beyaz bir yolcuyla şirketin müşteri hizmetlerinin zayıflığı üzerine konuşma gerçekleştirdiği esnada kabin görevlisi tarafından sert bir şekilde uyarıldığını anlatan Khalil, görevlinin “Beğenmiyorsanız uçaktan inebilirsiniz” dediğini bildirdi.

Khalil, arkadaşının 5 saatte neden sadece bir kez su verildiğini sorması üzerine de görevlinin, “diğer yolcuları kışkırttıkları için uçaktan attırabileceğini” söylediğini vurguladı.

Khalil, daha sonra kabin görevlisinin kendilerini “tehlike arz ettikleri” gerekçesiyle uçaktan indirttiğini belirtti.

American Airlines’ın sözcülerinden Alexis Aran Coello, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolcuların uçuş kurallarına uymadıkları için indirildiğini ifade etti.

Herhangi bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını ileri süren Coello, Khalil ve arkadaşı ile görüştüklerini aktardı. Coello, “Onlar gayet sakin ve kibarlardı. Müslüman oldukları için indirildiklerini ifade etmediler. Böyle bir şey çıkmadı ağızlarından. Müslüman oldukları için indirilmeleri söz konusu değil.” açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...