ABD'de işkence belgeleri var, kovuşturma yok

Bush döneminde terör zanlılarına işkence yapılmasını haklı göstermek için kullanılan gizli belgelerin yayımlanacağı açıklanırken Obama, görevlilerin kovuşturmaya uğramayacağını söyledi.

17.04.2009 - 01:35

ABD'de işkence belgeleri var, kovuşturma yok

ABD'de, eski Başkan George W. Bush döneminde Beyaz Saray'da, terör zanlılarına ağır işkence yapılmasını haklı göstermek için kullanılan dört gizli kurum içi belgenin yayımlanacağı açıklandı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Barack Obama'yı Meksika'ya götüren Air Force One uçağında yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın bu belgeleri bugün, California'daki bir mahkemenin kararı üzerine, bazı kısımlarını güvenlik gerekçesiyle sansürleyerek yayımlayacağını açıkladı.

Gibbs, belgelerle ilgili detaylı bilgi vermezken, Başkan Barack Obama, terörizm zanlılarına suda boğulma hissi yaratan yöntem ile diğer sert sorgulama tekniklerini uygulayan CIA görevlilerinin kovuşturmaya uğramayacağını açıkladı.

Obama yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın tavsiyesi doğrultusunda iyi niyetle görevlerini yerine getirenleri kovuşturmaya uğramayacakları konusunda temin etmek istediğini söyledi.

Obama, göreve geldikten sonra eski Başkan George Bush döneminde kullanılan ve uluslararası alanda tepki çeken sorgulama tekniklerine son verilmesi talimatı vermişti.

CIA yetkilileri, 2002 ve 2003 yıllarında üst düzey teröristlere söz konusu tekniği uyguladıklarını, bunun için Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı'ndan izin alındığını açıklamışlardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...