ABD’de karikatür krizi

ABD’de New York Post gazetesinde çıkan bir karikatürde Başkan Obama’nın şempanzeye benzetilmesi eleştiriye neden oldu.

Haberler 20.02.2009 - 17:07

ABD’de karikatür krizi

New York Post gazetesinde çkan Sean Dalones imzalı bir karikatür, Obama’yı şempanzeye benzettiği için ABD’de eleştiri oklarının hedefi oldu.

Karikatürde iki adet polis, ölü ve kanlar içinde yerde yatan bir şempanze bedenine silah kaldırmış görünüyor. Polisler şempanzeyi vurduktan sonra, “Artık yeni teşvik paketini hazırlamak için, başka birini bulmak zorundalar” diyor.

Şempanzenin Obama olduğunu net olarak belirten bir ifade karikatürde yok, ancak Obama kabinesi bu hafta içinde teşvik paketi çıkardığı için, gözler direkt ABD’nin ilk siyah başkanına döndü.

Karikatürde canlandırılan şempanzeye, geçtiğimiz Pazartesi günü ABD’de sahibinin bir arkadaşını ısırdığı için vurulan şempanze Travis’den esinlenerek, Travis ismi verilmiş.

Sivil toplum kuruluşları karikütürü yayınlayan New York Post gazetesinin boykot edilmesi çağrısını yaptı.

Irkçılıkla mücadele dernekleri, demokrat partililer, insan hakları savunucuları ve siyahi dernekler karikatür hakkında protesto metinleri yayınladı ve karikatürün Afrikalı-Amerikalıları hedef alan ırkçı bir söylem içerdiğini belirttiler. Bazıları ise karikatürün Obama’ya suikast düzenlenmesini teşvik ettiğini söylüyor.

GAZETE ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDI
New York Post önünde bir miting yapılması kararı da alan kuruluşlar, gazete özür dileyene kadar New York Post’un boykot edilmesi, hatta gazeteye ilan veren şirketlerin de boykot edilmesi çağrısı yaptı.

New York Post’un şef editörü ise olayı önce şöyle yorumladı: “Bu karikatür güncel olaylarla alakalı bir espri. Yani komik bir görüntü.” Ancak gelen tepkiler üzerine gazete, sonradan özür dilemek zorunda kaldı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Robert Gibbs ise konu ile ilgili henüz açıklama yapmadı ve “Ben karikatürü görmedim” dedi.

Sayfa Yükleniyor...