İlişkili Haberler

ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan ve ülkenin en eski ulusal parkı özelliğini taşıyan Grand Canyon'da (Büyük Kanyon) uranyum çıkarmak için maden ocağı açılacağı iddia edildi.

ABD turizminde önemli bir yere sahip olan Grand Canyon'da uranyum madeni açılmasını destekleyen isimlerin ise milyarder Charles ve David Koch kardeşler olduğu belirtildi.

Bölgede uranyum çıkarılması için "Prosper Foundation" isimli bir vakıf kurulduğu ifade edildi. Prosper Foundation'a 2013-14 yıllarında 1.5 milyon dolar aktarıldı. Söz konusu paranın Koch Kardeşler tarafından lobi faaliyeti yürütmek amacıyla vakıfa verildiği iddia edildi.

Arizona'da Grand Canyon bölgesinde yaşayan halkın ise uranyum madenine karşı olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz ocak ayında yapılan bir ankette bölgede yaşayanların yüzde 80'inin Grand Canyon ve çevresinde uranyum madenine karşı olduğunu gösterdi.

115 MİLYAR DOLARLIK ŞİRKETE SAHİPLER

ABD'nin en büyük ikinci özel şirketi olarak gösterilen 115 milyar dolar değerindeki Koch Industries'in sahibi olan Charles ve David Koch kardeşler enerji, maden, finans ve tarım alanında faaliyet gösteriyorlar. Muhafazakar kimlikleriyle tanınan Charles ve David Koch kardeşler, Cumhuriyetçi Parti'nin iktidara gelmesi ve iktidarda kalması için büyük bağışlarda bulunuyor.

ABD'de muhafazakar kimlikleriyle tanınan Charles ve David Koch kardeşler 115 milyar dolar değerinde bir şirkete sahipler. 
ABD'de muhafazakar kimlikleriyle tanınan Charles ve David Koch kardeşler 115 milyar dolar değerinde bir şirkete sahipler. 

CUMHURİYETÇİLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Koch Kardeşler, ABD'de bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin kazanması için rekor bağış yaptılar. Koch Kardeşler, Cumhuriyetçilerin seçim çalışmalarında harcanması için 889 milyon dolar bağışta bulundular.

Cumhuriyetçi Parti bünyesinde yer alan Çay Partisi'nin en büyük destekçileri de Koch Kardeşler. Charles ve David Koch kardeşlerin Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump'ı desteklediği de biliniyor.

ABD'NİN EN ESKİ ULUSAL PARKI

Colorado nehri çevresinde yer alan Grand Kanyon 466 kilometre uzunluğunda ve 400 ile 2.4 kilometre genişliğinde. Kanyonun derinliği ise bazı yerlerde 1600 metreye kadar ulaşıyor. 2 milyar yıllık bir zaman diliminde oluştuğu tahmin edilen kanyon günümüzde seyir amacıyla turistler tarafından ziyaret ediliyor.