ABD'de Kongre baskınında görev yapan bir polis daha intihar etti

ABD’de 6 Ocak’ta Donald Trump destekçilerinin Kongre Binası’nı basmasının ardından çıkan şiddet olaylarını bastırmakla görevli olan polislerden Gunther Hashida intihar etti. Böylelikle, isyan sırasında görevli olan üç polis memuru intihar ederek yaşamına son vermiş oldu. Geçen hafta görülen duruşmada, polisler Trump yanlıların ırkçı tutum ve ölüm tehditleri nedeniyle akıl sağlıklarının bozulduğunu ve travmatize olduklarını açıklamıştı.

Haberler - ntv.com.tr 03.08.2021 - 12:29 | Son Güncelleme : 03.08.2021 - 12:41

ABD'de Kongre baskınında görev yapan bir polis daha intihar etti

6 Ocak 2021'de Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek ve Joe Biden'in zaferini reddetme talebini desteklemek için Washington, DC'de toplanmıştı.

ABD'de Başkan Donald Trump yanlılarının Kongre baskını ülke tarihinde benzeri görülmemiş bir olay olarak tarihe geçti. Düzenlenen bu baskınla, 3 Kasım 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nin galibi Joe Biden'ın başkanlığının resmen onaylanması o an için engellendi ve çıkan şiddet olaylarında beş kişi öldü.

POLİS DEPARTMANI DOĞRULADI

Ancak, ayaklanmanın etkileri hala sürüyor. Washington DC Metropolitan Polis Departmanı, 6 Ocak'taki ayaklanma sırasında Kongre Binası’nda görevli olan üçüncü bir polis memurunun intihar ettiğini doğruladı. Yapılan açıklamaya göre, özel harekat departmanı bünyesinde acil müdahale ekibine atanan Memur Gunther Hashida, 29 Temmuz'da evinde ölü bulundu.

AİLE İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Departman sözcüsü Brianna Burch, 44 yaşındaki Hashida'nın Mayıs 2003'te özel güçlere katıldığını ve Kongre Binası’ndaki isyana yanıt verenler arasında yer aldığını doğruladı. Burch, "Departman olarak yas içindeyiz. Düşüncelerimiz ve dualarımız Hashida'nın ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte" dedi. 

Bununla birlikte, Hashida anısına düzenlenen çevrimiçi bir bağış toplama kampanyasında eşi Romelia, üç çocuğu ve kız kardeşi için destek istedi.

KONGRE BASKININDAN SONRA ÜÇ POLİS MEMURU İNTİHAR ETTİ

Öte yandan, Hashida'nın ölümü, Trump destekçilerinin Biden'ın seçim zaferinin onaylanmasını durdurmak için Kongre Binası’nı bastığı 6 Ocak ayaklanmasıyla ilgili olarak kolluk kuvvetleri tarafından bilinen üçüncü intihar vakası olarak kayıtlara geçti. Daha önce, isyanı bastırmakla görevlendirilen  12 yıllık polis Jeffrey Smith ve 16 yıllık polis Howard Liebengood da intihar ederek yaşamlarına son vermişti. 

Öte yandan, Hashida’nın ölümünden bir hafta önce polis memurları ABD Temsilciler Meclisi’ne Kongre baskını sırasındaki yaşadıklarına ilişkin ifade vermişti. 

POLİSLER YAŞADIKLARINI ANLATTI

Duruşmada, 6 Ocak'ta eski ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarının Kongre'ye girişini engellemek isterken saldırıya uğrayan 4 polis memuru dinlendi.

Komitede ifade veren polis memuru Aquilino Gonell, o gün yaşananları "Savaş alanı gibiydi" şeklinde tarif ederek, gözyaşları arasında, "O gün orada, 'herhalde böyle öleceğim' diye düşündüm" demişti. İfade veren diğer polis memuru Harry Dunn da, siyahi renginden dolayı göstericiler tarafından taciz edildiğini, ırkçı ifadelerle hakaret ve saldırıya uğrayarak dövüldüğünü aktardı.

Dunn, "O gün olaylarda sadece hayatta kalıp evime sağ salim dönmek için çabaladım. Üzerimde üniforma olmasına rağmen rengimden dolayı ırkçı saldırılara maruz kalmak çok acı vericiydi" dedi.

Kongre baskınıyla ilgili olarak şu ana kadar yaklaşık 600 kişiye suçlama yöneltildi.

TÜRKİYE'NİN HAYVANLAR İÇİN İLK SAHRA HASTANESİ

Sayfa Yükleniyor...