ABD’de kongre baskınını yapanların oy kullanmadığı ortaya çıktı

Başkanlık seçiminin "çalındığı" iddialarıyla ABD Kongre binasına baskın düzenleyen isyancıların aslında seçimlerde oy kullanmadıkları ortaya çıktı. CNN'in yaptığı analize göre, 6 Ocak'ta Kongre'ye yapılan saldırının ardından tutuklanan bazı isyancıların isimleri, saldırıyı gerçekleştiren kalabalığın Donald Trump'ın kazandığı yönündeki iddialarına rağmen eyalet oylama kayıtlarında yer almadığı belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 03.02.2021 - 15:02 | Son Güncelleme : 03.02.2021 - 15:03

ABD’de kongre baskınını yapanların oy kullanmadığı ortaya çıktı

6 Ocak günü başkent Washington DC’de başkanlık seçiminin "çalındığı" iddialarıyla Kongre binasına baskın düzenleyen isyancıların aslında seçimlerde oy kullanmadıkları ortaya çıktı.

İndependent’ın CNN'in yaptığı analize dayandırdığı haberine göre 6 Ocak'ta Kongre'ye yapılan saldırının ardından tutuklanan bazı isyancıların isimleri, saldırıyı gerçekleştiren kalabalığın Donald 'ın kazandığı yönündeki iddialarına rağmen eyalet oylama kayıtlarında yer almıyor.

Trump destekçileri Kongre binasına zorla girmeden evvel toplandıkları sırada Joe Biden'ın seçim zaferinin onaylanma süreci devam ediyordu. Kalabalık onayı geciktirdi.

8 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

CNN'nin bildirdiği üzere, sonrasında dava açılan protestoculardan tam 8 kişi, Biden'in kazandığı 3 Kasım seçiminde iki adaydan herhangi birine oy vermemiş gibi görünüyor.

Bunlardan biri, yetkililerin saldırıdan önce Yemin Muhafızları (Oath Keepers) adlı aşırılık yanlısı hareketle bağlantılı olduğunu ve Trump'ı desteklediğini söylediği eski bir deniz piyadesi olan Donovan Crowl'du.

‘OY KAYITLARINDA YOKTU’

CNN'in bildirdiğine göre 50 yaşındaki Crowl, ikamet ettiği eyalet olan Ohio'da seçmen kaydını devam ettirmesine yönelik duyuruları "asla yanıtlamadı" ve bir zamanlar yaşadığı Iowa'daki oylama kayıtlarında da yoktu.

Analiz, Kongre binasına yapılan ve eski ABD Başkanı Trump'ın ifadesiyle "Hırsızlığı Durdurmayı" amaçlayan saldırıyı takip eden günlerde meydana gelen 80'den fazla tutuklamayı kapsıyor.

Boston Üniversitesi'nde aşırılık yanlıları konusunda uzman olan Jessica Stern bazı isyancıların, sistemin Trump'ın iddia ettiği üzere "hileli" olduğuna inandıkları için, oylamanın hiçbir anlamı olmadığını düşündüklerini söyledi.

‘DEMOKRATLAR DA BASKINA KATILDI’

Profesör, "Oy verme etiğine bunun bir zaman kaybı olduğunu düşündüğünüzden daha fazla inanmanız ve bunu ahlaki bir gereklilik olarak görmeniz gerekir" dedi ve, “Sistemin herkes için işe yaradığına ve bunun ülkenin iyiliği için olduğuna inanmalısınız” sözlerini ekledi.

Kayıtları CNN tarafından analiz edilenlerden çoğu Cumhuriyetçi Parti üyesi seçmenlerdi, bazıları Demokrat olarak kayıtlıydı ve bazı kayıtlar söz konusu verilere eyaletlerin kamusal erişim yasaları farklı olduğu için analiz edilemedi.

Son haberlere göre Kongre binası isyanından bu yana o günkü eylemlerinden dolayı yüzlerce şüphelinin yanı sıra yaklaşık 160 isyancı federal yetkililer tarafından tutuklandı.

Sayfa Yükleniyor...