ABD'de Müslümanları hedef alan saldırı planına 8 yıl hapis

Müslümanları öldürmek için mobil x ışını cihazı geliştirilmesine yardım eden Eric Feight, 8 yıl hapse mahkum edildi.

151217-Eric-Feight.jpg

ABD'nin New York eyaletinde Müslümanları öldürmek için mobil x ışını cihazı geliştirilmesine yardım eden kişi, sekiz yıl hapse mahkum edildi.

Albany'deki federal mahkemede görülen davada, 57 yaşındaki Eric Feight, teröristlere maddi destek sağlamak suçundan sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Davayla bağlantılı diğer sanık Glendon Scott Crawford (51) ile 2013 yılında tutuklanan Feight, geçen yıl suçlarını kabul etmişti.

Kontrol sistemleri mühendisi olan Feight, Hakim Gary Sharpe'a, aynı işyerinde çalıştığı Crawford'un önce kendisinden tıbbi atığı sterilize edecek mobil bir x ışını cihazı geliştirmesine yardım etmesini istediğini, daha sonra cihazın, ABD'de "terörist faaliyetler içinde olan" Müslümanları hedef almak için kullanılabileceğini söylediğini belirtti. Feight, "potansiyel hedeflerin kendisine hiçbir zaman anlatılmadığını" savundu.

Üç çocuk babası Feight, Crawford'un projeye yatırım yapacaklarını söylediği, aslında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı olan iki kişiyle kendisini tanıştırmasının ardından korkuyla bu işi sürdürdüğünü ifade etti.

Ölümcül radyoaktif cihaz geliştirmeye çalışmak, kitle imha silahı kullanma planı yapmak ve bu tür silahlarla ilgili bilgi paylaşmak suçlarından mahkum olan endüstriyel mekanik teknisyeni Crawford'un cezası mart ayında açıklanacak.

Savcılar Feight 15, Crawford'a 25 yıl hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Crawford, 2012 yılında Albany'de Yahudi gruplarla yakınlaşması üzerine izlemeye alınmıştı. İslam için "fırsatçı DNA enfeksiyonu" tabirini kullanan, eski donanma mensubu Crawford'un, proje için FBI muhbiri olan bir Ku Klux Klan üyesinin yardımını istediği de tespit edilmişti.

Yetkililer, geliştirilmeye çalışılan cihazın işletilemez olduğunu da açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...