ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu İran konusunda 11 Şubat'ta Kongre'nin ortak oturumuna hitap etmesi için davet etti. Cumhuriyetçi Boehner, bu daveti ABD Başkanı Barack Obama'yı haberdar etmeden yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in bu davetine, Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, "normal diplomatik protokolün ihlali" sözleriyle tepki gösterdi.

Netanyahu'nun Kongre'ye hitabı hakkında İsraillilerin kendileriyle temasa geçmediğini hatırlatan Earnest, "Seyahat hakkındaki planlarının neler olduğu ve (Netanyahu'nun) ne söylemeyi planladığı hakkında İsraillerle konuşma fırsatına sahip olana kadar bu konu üzerinde yargıda bulunmayacağız" dedi.

"PROTOKOLDE SAPMA VAR"

Beyaz Saray sözcüsü Earnest, "Normal protokol, bir ülkenin liderinin, diğer bir ülkeye seyahat edeceği zaman o ülkenin lideriyle temas kurmasını öngörür. Başkan Obama'nın yurt dışında ziyaretlerine ilişkin planlamalarda da bu böyle yapılır. Bu spesifik etkinlik ise (Netanyahu'nun Kongre'ye hitabı) bu protokolden sapma gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

Obama ve Netanyahu'nun düzenli olarak konuştuğunu vurgulayan ve gelişmeden Beyaz Saray'ın rahatsız olup olmadığına dair soruya "hayır" yanıtını veren Earnest, Obama'nın, İran konusunda diplomatik seçenekleri takip etmeyi kuvvetle tercih ettiğini ancak Cumhuriyetçilerin, Netanyahu'nun İran'a karşı yaptırımlar getirilmesi yönünde ilave baskı yapmasını istediğinin açık olduğunu dile getirdi.

İRAN KONUSUNDA KILIÇLAR ÇEKİLDİ

İran'la nükleer müzakere konusu, yeni yasama yılının bu ay başlamasından sonra, ABD'deki son ara seçimlerde her iki kanadı da İran'a karşı sertlik yanlısı Cumhuriyetçilerin eline geçen Kongre ile Obama arasında dış politika alanındaki ilk ciddi restleşmeyi oluşturuyor.