ABD'de orduya erişim yasağı!

Ordunun bilgisayar ağı ile iç diplomatik yazışmalarının bulunduğu veri tabanı arasındaki bağlantı kesildi.

Anadolu Ajansı 30.11.2010 - 23:31

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan ordusunun bilgisayar ağı ile iç diplomatik yazışmalarının bulunduğu veri tabanı arasındaki bağlantıyı kesti.

Açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowleyden geldi.

Sözcü, WikiLeaks internet sitesinin, ABD diplomatlarının gizli yazışmalarını yayımlamasından sonra, önlem olarak, Amerikan ordusunun bilgisayar ağı ile iç diplomatik yazışmalarının bulunduğu veri tabanı arasındaki bağlantının geçici olarak kesildiğini belirtti.

Sözcü, hangi ağın kesildiğine ilişkin bilgi vermezken, Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, söz konusu ağın SIPRNet olduğunu söyledi.

HÜKÜMET DE GİREMEYECEK
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, Bakanlığın diplomatik yazışmaları içeren veri tabanının, ABD Hükümetinin bilgisayar ağıyla bağlantısının devre dışı bırakıldığını açıkladı.

Bu önlem de ABD yönetiminin diğer birimlerinin, ABD Dışişleri Bakanlığının gizli diplomatik yazışmalarına erişimine ciddi bir sınırlama getirilmesi anlamına geliyor.

Sözcü, Wikileaks'de ortaya çıkan belgelerin de gösterdiği gibi, sistemin dışarıdan sızmaya karşı zayıf olduğunu, bu zafiyetin giderilmesine değin erişimin geçici olarak sınırlı tutulacağını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...