ABD'de en büyük ikinci Müslüman nüfusu barındıran ve Türklerin de yoğun şekilde yaşadığı Paterson kentinin belediye başkan yardımcısı Türk kökenli Derya Taşkın oldu.

Türk toplumu temsilcileriyle buluşan Paterson Belediye Başkanı Jose Torres, belediye başkanlığı yardımcılığına Derya Taşkın'ı getirdiğini söyledi.

Paterson'daki Türk toplumunun hızla büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini ifade eden Torres, "Toplumunuzdan bir kişinin sizleri ve beni temsil etme vakti geldiği çok açık" dedi.

Belediye meclisinin 2010'dan beri kütüphane ve müzelerden sorumlu üyesi olarak görev yapan Taşkın, belediye başkan yardımcısı olarak kentteki Türk toplumu ile belediye başkanlığı ofisi arasındaki ilişkilerden sorumlu olacak.

Derya Taşkın, Paterson Belediye Başkanı Jose Torrres ile Türk topluma arasındaki ilişkilerden sorumlu olacak. 
Derya Taşkın, Paterson Belediye Başkanı Jose Torrres ile Türk topluma arasındaki ilişkilerden sorumlu olacak. 

Derya Taşkın, Başkan Torres'in kendisini Türk Amerikan toplumu ile belediye arasında daha yakın bir bağ kurmak için görevlendirdiğini belirterek, kentteki Türklerin sosyal, kültürel ve ekonomik konularda belediye ile yaşayacağı problemlerde köprü vazifesi göreceğini söyledi.

Göreve resmi olarak ocak ayı sonunda başlaması beklenen Taşkın, "Burada ticaret artışı nasıl sağlanabilir, bunun üzerinde de çalışacağız" dedi.

New Jersey eyaletinin en kalabalık 3. şehri Paterson'da, ABD Nüfus İdaresi'nin son verilerine göre 146 bin 700 kişi yaşıyor. Bu nüfusun en az 30 bininin Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

Paterson'da fahri olarak göreve gelen ve maaş almayan belediye başkan yardımcıları, kentteki toplum kesimleriyle belediye başkanı arasında daha verimli ilişkilerin sağlanması için çaba sarf ediyor.