ABD'de polis 1 beyaza karşılık 3 siyahiyi vuruyor

Amerika'da 2010-2014 yılları arasında 2 bin 285 kişi güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü. Bu ölümleri inceleyen araştırmacılar siyahi Amerikalıların beyazlara göre 2,7 kat daha fazla öldürüldüğünü ortaya koydu.

Haberler - ntv.com.tr 23.12.2016 - 11:37

ABD'de polis 1 beyaza karşılık 3 siyahiyi vuruyor

Amerika'da polisler tarafından öldürülen kişiler üzerinde bir inceleme yapıldı. Araştırmanın sonuçları ülkede polis tarafından öldürülenler arasında büyük bir fark olduğunu koydu. Ülkede 2010-2014 yılları arasında polis tarafından öldürülen 2 bin 285 kişinin durumunu inceleyen araştırmacılar bulgularını açıkladı. Bu bulgulara göre Amerika'da polis bir beyaz Amerikalıya karşılık 2,7 siyahiyi vuruyor.

Bu oran genel nüfusa uygulandığında ortaya çıkan sonuçlar ise şunu gösteriyor; Amerika'da siyahilerin öldürülme oranı milyonda 6,8 yerli Amerikalılar için bu oran 6,9, Hispaniklerde 4,1 ve beyazlarda ise 2,5. Polis tarafından nüfusa oranla en az sayıda öldürülen grupta ise 1,5'le Asyalılar (Pasifik'ten gelenlerle birlikte) bulunuyor.

Araştırmayı yürüten Profesör James Buehler, "Toplum sağlığıyla ilgili çalışmalar yapan biri olarak bu farklılık beni endişelendiriyor. Bu farkın bilincinde olmak var olan ilgiliyi bu soruna bir çözüm bulmaya yöneltmeli" ifadelerini kullandı.

"BLACK LIVES MATTER" HAREKETİ

ABD'de 17 yaşındaki Trayvan Martin, 44 yaşındaki Eric Garner ve 18 yaşındaki Micheal Brown'ın vurularak öldürülmeleri ülkede Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Değerlidir) hareketinin başlamasını sağladı. Bu hareket 2016'da Facebook'ta en çok konuşulan konuların arasına girdi. 

En son Charlotte kentinde Keith Lamont Scott'un vurulması nedeniyle şehirde geniş çaplı protestolar yapılmıştı. Protestoların devam etmesi üzerine Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory kentte olağanüstü hal ilan edilmesine karar vermişti.

Sayfa Yükleniyor...