ABD'de savcı 13 Rus ile 3 Rus kurumunu seçimlere müdahale ile suçladı

ABD'de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller, 13 Rus vatandaşı ile 3 Rus kurumunu "seçimlere müdahale etmek" ile suçladı.

Anadolu Ajansı 17.02.2018 - 00:35

ABD'de savcı 13 Rus ile 3 Rus kurumunu seçimlere müdahale ile suçladı

ABD'de devam eden Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, 13 Rus vatandaşı ile 3 Rus kurumunu "2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale etmek" ile suçladı.

Amerikan medyasına açıklama yapan Mueller, Büyük Jüri tarafından söz konusu kişi ve kurumlara getirilen suçlamanın ardından dava açılacağını belirtti.

Büyük Jüri'nin yayınladığı iddianamede, Rus vatandaşlarının ve kurumlarının 2014 yılından başlayarak Amerikan seçim sistemine siber yollarla müdahale etmeye başladıkları ve 8 Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimlerine de müdahale etmek için girişimlerde bulunduklarına dikkat çekildi.

İddianamede, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasından bazı isimlerin bu kişilerle iletişim kurduğuna ilişkin bazı değerlendirmeler yapıldı.

RUSYA'DAN İDDİALARA YANIT

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin 13 Rus vatandaşına ve 3 Rus kurumuna yönelik, "2016'daki başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğu" suçlamasını saçma bulduklarını söyledi.

Zaharova, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada, ABD'de devam eden Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in, 13 Rus vatandaşı ile 3 Rus kurumunu "2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale etmek" ile suçlamasını değerlendirdi.

Zaharova, "13 kişi ABD seçimlerine mi müdahale etti? 13 kişi, milyar dolarlık bütçelere, istihbarat ve teknolojideki son yöntemlerle mi mücadele etti? Bu saçma değil mi? Evet saçma ancak bu Amerika’daki modern siyasetin gerçekleri" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen ve Mueller tarafından suçlanan Rus vatandaşlarından Yevgeniy Prigojin ise suçlamalar nedeniyle üzülmediğini belirtti.  

Amerikalıların "hassas" insanlar olduğunu savunan Prigojin, "Amerikalılar sadece görmek istediklerini görüyorlar. Onlara saygı duyuyorum. Eğer şeytanı görmek istiyorlarsa, bırakın görsünler" değerlendirmesinde bulundu. 

ABD'de Rusya'nın başkanlık seçimlerine siber saldırılar yoluyla müdahale ettiği iddialarına yönelik geçen yıl başlatılan soruşturmalarda hem ABD Kongresi hem de Özel Yetkili Savcı Mueller çalışmalarını yürütüyor.

Sayfa Yükleniyor...