ABD'de silah lobisi köşeye sıkışıyor

ABD'de bir okul saldırısında 27 kişinin yaşamını kaybetmesi, ülkede yeniden silah yasasını gündeme getirdi. Şimdiye kadar silah lobisini destekleyen iki senatör saf değiştirdi.

18.12.2012 - 11:41

ABD'de silah lobisi köşeye sıkışıyor

ABD'nin Connecticut eyaletine bağlı Newtown kentinde bir okulu basarak 20'si çocuk 26 kişiyi öldürdükten sonra intihar eden Adam Lanza'nın bu saldırısı silah yasasını yeniden gündeme getirdi.


İlkokul katliamında ilk kurbanlar toprağa verilirken, silah yasasında değişiklik için ilk işaretler de verilmeye başlandı. Şimdiye kadar silah lobisi yanında yer alan iki senatör, silah edinmeyi zorlaştıracak bir yasal düzenlemeden yana olduklarını açıkladı.

Virginia eyaletinden Demokrat senatör Mark Warner, ABD'de yaşanan son cinnetin kendisini, silah yasasında değişiklik yapılması gerektiği görüşüne getirdiğini söyledi. Warner, "Bu statüko artık daha fazla sürdürülemez. Silah sahibi olmak zorlaştırılmalı ve kontrol altına alınmalı" dedi.

Senatör Wagner gibi Demokrat senatör Joe Manchin de, silah yasasında değişiklik yapılması gerektiği konusunda görüş bildirdi. ABD'de silah lobisinin en güçlü örgütlerinden olan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) Demokrat senatörler Wagner ve Manchin'le çok iyi ilişkilere sahipti. Avcı olan Manchin aynı zaman da derneğin üyesi.

YILDA 30 BİN SİLAHLI SALDIRI
ABD'de yılda 30 bin kişi silahlı saldırıya uğruyor. Muhalif kimliğiyle tanınan "Mother Jones" dergisi 1982 yılından bu yana 61 tane silahlı katliam yaşandığını açıkladı. En büyük 11 katliamın yarısı ise 2007'den bu yana gerçekleştirildi.

YASA 18. YÜZYILDAN KALMA
ABD'deki mevcut silah yasası ise 18. yüzyıla ait. Dünyanın en liberal silah yasasına sahip ABD'de şimdiye kadar hiç bir başkanın bu yasada değişiklik yapmasına gücü yetmemiş.

İLK TÖRENLER
ABD ise, 27 kişinin yaşamını yitirdiği okul baskınının şokunu atlatmaya çalışıyor. Saldırıda ölenler için cenaze törenleri düzenlenmeye başlandı. 6 yaşındaki Noah Pozner ve Jack Pinto'nun cenaze törenlerinde gözyaşı döküldü.

SİLAHLAR ANNESİNDEN
Saldırıyı gerçekleştiren 20 yaşındaki Adam Lanza'nın saldırıda kullandığı silahların annesi tarafından satın aldığı ortaya çıktı. Katliamın ilk kurbanı olan annenin, oğlu Adam Lanza'ya silah kullanmayı öğrettiği de iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...