ABD'de vatandaşlıktan çıkış rekoru!

Amerikan pasaportu veya yeşil karta sahip olmak, artık eskisi kadar cazip değil. Amerikan hükümeti, pasaportundan ve yeşil kartından vazgeçen kişi sayısının 2015'te rekor kırdığını açıkladı.

NTV Haber 09.02.2016 - 19:19

ABD'de vatandaşlıktan çıkış rekoru!

Amerikan vatandaşlığından çıkanların sayısı her geçen yıl artıyor. Vatandaşlıktan vazgeçen ve yeşil kartını iptal edenlerin sayısı geçen yıl yüzde 20 artarak 4 bin 279 ile rekor kırdı. Böylece iptal sayısı 2008 yılından bu yana 18 kattan fazla artmış oldu.

Vatandaşlıktan çıkan kişi sayısının bu kadar artmasının nedeni, Amerika'da 2010 yılında yürürlüğe giren vergi yasası. Özellikle ülke dışında yaşayanların çifte vergilendirmeye tabi tutulması, vatandaşlığın cazibesini azalttı. Amerikan vatandaşları tüm gelirleri üzerinden belirli koşullar ve oranlarda vergi ödemek zorundalar. Ülke dışındaki bankalarda bulunan 10 bin doların üzerindeki mevduatlar ve mülklerin Amerikan Vergi Kurumu'na bildirilmesi gerekiyor.

Bu prosedürlerle uğraşmaktan bıkan ve ek vergi yükü altında kalmak istemeyenler çözümü pasaportlarını iptal etmekte buluyor. Amerikalı bazı zenginlerin de daha az vergi ödemek için vatandaşlıktan çıktıkları belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...