Demokrat Parti aday adaylarından Martin O'Malley de geçen hafta sivil toplum kuruluşu Tüm Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu'nun başkent Washington yakınlarında bulunan genel merkezindeki camisini ziyaret etmişti.

ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin aday adaylarından Vermont Senatörü Bernie Sanders, başkent Washintgon'da bulunan Muhammed Mescidi'ni ziyaret ederek, Müslümanlara yönelik nefretin kınanması çağrısında bulundu.

Yahudi olan Sanders, ABD Kongresi'ne yaklaşık iki kilometre mesafede bulunan mescide öğle saatlerinde bir ziyaret gerçekleştirdi.

İmam Talib Serif tarafından karşılanan Sanders'a Kongre'nin Müslüman milletvekili Keith Ellison ile diğer dinlerin bazı temsilcileri de eşlik etti.

Geçen haftalarda Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından emlak zengini Donald Trump'ın "Müslümanların ülkeye alınmasın" önerisinin yankılarının devam ettiği dönemde gerçekleşen ziyarette Sanders, ABD'de toplumun bir parçası olan Müslümanlara yönelik nefret söyleminin kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Sanders, Trump'ın düşüncesinin asırlar öncesinin bağnazlığı ve ayrımcılığıyla aynı doğrultuda olduğunu ifade ederek, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık kokan söylemlerin kendilerini böleceğine işaret etti.

Sanders, "Nazilerin ırkçı ideolojileri altında, benim ailemin de üyelerinin bulunduğu milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Birlikte mi olacağız ya da bu kışkırtıcının bizi ayırmasına müsaade mi edeceğiz?" diye sordu.

Trump'ın Latin göçmenlerle ilgili ırkçılık içeren geçmişteki sözlerini de hatırlatan Sanders, şunları kaydetti:

"Onlar, Meksika'dan bizim ülkemize gelenlerin tecavüzcü ve suçlu olduklarına inanmamızı istiyorlar. Onlar, sıradan Müslümanların terörist olduğuna inanmamızı ve Müslümanların bu ülkeye gelişini bloke etmemizi istiyorlar. Başkan aday adaylarının da bulunduğu toplumdaki herkese, tüm Amerikalılara birlikte hareket etmeleri, Müslüman karşıtı retoriği ve nefreti kınamaları ve bu nefreti körükleyenlere 'hayır' demeleri çağrısında bulunuyorum."