ABD’de yeni terör uyarı sistemi devreye sokuldu

ABD İç Güvenlik Bakanı Johnson, ülkede bugünden itibaren 6 ay geçerli olacak terör amaçlı saldırı tehdidinde halkı daha detaylı bilgilendirecekleri terör uyarı sistemini yürürlüğe soktuklarını açıkladı

Anadolu Ajansı 16.12.2015 - 21:38

ABD’de yeni terör uyarı sistemi devreye sokuldu

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, ülkede bugünden itibaren 6 ay geçerli olacak terör amaçlı saldırı tehdidinde halkı daha detaylı bilgilendirecekleri terör uyarı sistemini devreye soktuklarını bildirdi.

Johnson, yeni terör uyarı sistemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, ülkede meydana gelebilecek terör eylemlerine dikkati çekerek, halkın güvenliğini sağlamanın en önemli öncelikleri olduğunu dile getirdi.

"Mevcut tehditte yeni bir aşamaya giriyoruz" diyen Johnson, ABD’de bu yıl içinde "teröristlerden esinlenen bireylerin saldırı düzenlediklerini veya düzenleme teşebbüsünde bulunduklarını" hatırlattı.

Şu anda ileriye dönük herhangi bir terör tehdidine dair spesifik bir bilginin bulunmadığını aktaran Johnson, "Halkımızın seyahatlerini, kamuya açık etkinliklere katılımını ve birbirleriyle serbestçe buluşmalarını sürdürmesini istiyoruz, ancak uyanık olmak zorundayız" dedi.

Johnson, radikalleşen kişilerin bireysel olarak herhangi bir bildirimde bulunmadan saldırı yapabilecekleri noktasında halkı uyardıklarını ifade ederek, yeni sistem çerçevesinde, ulusal güvenlik yetkililerinin de insanları bilgilendirme amaçlı oluşturacakları bir bülteni Ulusal Terör Kontrol Sistemi’nde belirli periyodlarla yayımlanacağını kaydetti. Johnson, "Bizim gördüklerimizi ayrıntılı olarak halka da aktaracak, gördüğümüz hakkında ne yaptığımızı ve halktan da ne yapmamızı istediğimizi iletecek yeni bir sisteme ihtiyaç var" diye konuştu.

Johnson, "İnsanların, hükümetlerinin onları korumak için ne yaptığını bilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Güncellenen terör uyarı sisteminin federal yetkililere olası bir terör tehdidinin varlığında daha kolay iletişim kurma imkanı sunduğu belirtilirken, uyarı sisteminin bugünden itibaren 6 ay boyunca geçerli olacağı kaydedildi.

Yeni terör uyarı sistemi, 11 Eylül saldırısından beri İç Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan üçüncü terör uyarı sistemi oldu. 2001 yılında düzenlenen terör saldırısından sonra renk kodlarına dayanan bir terör uyarı sistemi açıklanmıştı. Renk kodu uyarı sistemi, özellikle halka yeterince bilgi verilmediği yönünde eleştirilerin hedef olmuştu.

Ülkede 2011 yılında açıklanan güvenlik uyarı sistemi ise renk kodu sisteminin yerine geçmiş, halkı belli başlı terör saldırıları hakkında bilgilendirmek amacıyla başlatılmıştı. Halkı özellikle internet ve sosyal medya üzerinden bilgilendirerek terör saldırı durumlarında nasıl davranmaları gerektiği yönünde sunulan güvenlik sistemi, "yüksek seviye tehlike" ve "muhtemel terör saldırılarına karşı uyarılar" olarak iki aşamadan oluşmaktaydı.

"ABD VİZESİNE BAŞVURANLARIN SOSYAL MEDYA HESAPLARI İNCELENECEK"

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Johnson, bir soru üzerine, ABD vizesine başvuranların bundan sonra tarama sürecindeyken sosyal medyadaki hesaplarının gözden geçirileceğini kaydetti. Johnson, “Bunu daha fazla yapacağız” açıklamasında bulundu.

California Eyaleti'nin San Bernardino kentinde iki hafta önce 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırını düzenleyen iki kişiden biri olan Pakistan doğumlu Tashfeen Malik'in, “evlilik vizesi” olarak bilinen K-1 vize işlemleriyle ABD’ye girdiği ortaya çıkmıştı.

Başka bir isimle açtığı sosyal medya hesabından DAEŞ'e bağlılığını ilan ettiği iddia edilen Malik'in, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda açıkça ABD'yi hedef olarak göstermesine rağmen üç ayrı incelemeden geçtiği vize başvurusu sırasında hiçbir sorunla karşılaşmaması özellikle ABD medyası tarafından ciddi şekilde eleştiriliyordu.

Sayfa Yükleniyor...