ABD'den Avrupa'ya vergi suçlaması

ABD, Avrupa Birliği'ni (AB) çok uluslu firmalara karşı yürüttüğü vergi incelemelerinde taraflı davranmakla suçladı.

Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 15:04

ABD'den Avrupa'ya vergi suçlaması

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, AB Komisyonu'na gönderdiği mektupta AB’nin özellikle ABD şirketlerine yönelik vergi incelemelerinin uluslararası vergi politikalarında yeni teamül ortaya koyabileceğine dikkati çekerek, bu durumun karşılıklı saygı ve iş birliğine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

AB düzenleyicilerinin, orantısız bir biçimde ABD’nin çok uluslu firmalarını kurumlar vergisinden kaçmakla itham ettiğini belirten Lew, AB’den özellikle Apple, McDonald’s, Starbucks, Amazon gibi ABD şirketlerine yönelik incelemeleri durdurmasını talep etti.

ABD, AB’nin adaletsiz bir biçimde firmalarına yönelik vergi incelemelerine tabi tutulduğu görüşüne sahip. ABD, firmalarının AB’de daha yüksek vergilendirilmesi durumunda, ülkelerinde ödeyecekleri vergilerin azalacağını düşünüyor.

Bazı çok uluslu firmalar faaliyetlerini, düşük kurumlar vergisi uygulayan AB üyesi ülkelerde sürdürerek yüksek vergi ödemekten kaçınıyor.

AB Komisyonu, AB üyesi ülkelerin şirketlere yönelik düşük kurumlar vergisi uygulamalarının bir anlamda kamu yardımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini bu durumun da rekabete zara verdiğini iddia ediyor.

Eğer, AB Komisyonu incelemeleri sonucunda bu şirketlerin usulsüz kamu desteği aldığına karar verirse, ABD şirketlerine yönelik milyarlarca euroluk geriye dönük vergi borcu çıkarılması söz konusu olabilir.

Ayrıca, AB Komisyonu incelemelerde ABD’li firmalara yönelik bir ayrımcılık yapılmadığını açıklıyor.

Sayfa Yükleniyor...