ABD’den Avustralya’ya 13 bin kilometre uçan yarış güvercini öldürülecek

Avustralya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden geldiği anlaşılan bir yarış güvercini bulundu. Pasifik Okyanusu'nu geçerek toplamda 13 bin kilometre yol kateden kuşun salgın hastalık riskinden dolayı karantinaya alındığı ve öldürüleceği açıklandı. Tarım Bakanlığı, güvercinin Avustralya'da kalmasına izin verilemeyeceğini çünkü Avustralya'nın gıda güvenliğini ve yabani kuş popülasyonunu tehlikeye atabileceğini söyledi.

ntv.com.tr 14.01.2021 - 13:41 | Son Güncelleme : 14.01.2021 - 13:49

ABD’den Avustralya’ya 13 bin kilometre uçan yarış güvercini öldürülecek

Amerika Birleşik Devletleri'nden yola çıkan bir yarış güvercininin 13 bin kilometre uçarak Avustralya’ya gittiği tespit edildi.

Pasifik Okyanusu'nu geçerek Avustralya’ya uçan kuş, salgın hastalık riskinden dolayı karantinaya alındı. Güvercini "yorgun ve tükenmiş" bir şekilde bulan Kevin Celli-Bird adlı kişi kuşu Melbourne kıyılarında ilk olarak 26 Aralık'ta gördüğünü belirtti.

29 EKİM’DE KAYBOLMUŞTU

Amerika'nın Alabama eyaletine kayıtlı olduğu anlaşılan kuşun, 29 Ekim'de ABD'nin Oregon eyaletindeki bir yarış sırasında kaybolduğu öğrenildi.

Amerikan seçimlerinden dolayı 'Joe' adı konulan güvercinin Pasifik Okyanusu'nu uçarak geçemeyeceğini düşünen uzmanlar, kuşun bir yük gemisine konarak bu yolculuğu yaptığını tahmin ediyor.

‘HASTALIK TEHLİKESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR’

Hem Avustralya medyasının hem de sağlık yetkililerinin dikkatini çeken olayın ardından Celli-Bird, yetkililerin kendisini arayarak güvercini yakalamasını istediğini zira hastalık tehlikesinden endişelendiklerini belirtti.

Avustralya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvercinin Avustralya'da kalmasına izin verilemeyeceğini çünkü Avustralya'nın gıda güvenliğini ve yabani kuş popülasyonunu tehlikeye atabileceğini söyledi.

‘EGZOTİK BİR HASTALIK TAŞIYOR OLABİLİR’

Avustralya Ulusal Güvercin Derneği Başkanı Brad Turner de AP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu normal bir insana çok sert bir uygulama gibi gelebilir ancak kuşun öldürülmesi gerektiği düşüncesini destekliyorum çünkü egzotik hastalık taşıyor olabilir" diye konuştu.

Avustralya'da Çin'den gelen güvercinlere sık sık rastlanıyor. Dünyanın en uzun mesafesini yapan güvercin ise 1931'de Fransa'nın Arras şehrinden yola çıkıp 11 bin 600 kilometre mesafedeki Vietnam'ın Saigon şehrine ulaşmayı başarmıştı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...