ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan "Bahoz Erdal" açıklaması

PKK'lı Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü iddiasıyla ilgili ABD'den de bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Trudeau, "Bahoz Erdal'ın öldüğünü doğrulayacak ya da yalanlayacak bir konumda değiliz" dedi.

Anadolu Ajansı 13.07.2016 - 11:26

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan "Bahoz Erdal" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau, Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları'nın
terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından Fehman Hüseyin'in (Bahoz Erdal) aracının havaya uçurularak öldürüldüğü açıklamasına ilişkin konuştu.

ABD'li sözcü Trudeau'ya "Bölgedeki en büyük müttefikiniz konumundaki bir grubun liderinin öldürüldüğü açıklandı ve siz bu konuda doğrulayıcı ya da aksi bir açıklama yapmayacak mısınız?" şeklinde bir soru yöneltildi.

Bu soru üzerine ise Trudeau, "Bu haberi doğrulayacak ya da yalanlayacak bir konumda değiliz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby de, Suriye'de savaşan muhalif gruplardan Ahrar'uş Şam ve Ceyş'ül İslam'ı terörist grup olarak tanımlamadıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kirby, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ahrar'uş Şam ve Ceyş'ül İslam'ı El-Nusra ve IŞİD'le bağlantılı örgütler olarak tanımladığı yönündeki iddialar hakkında konuştu.

ABD'nin Suriye politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını ve bu konunun gündemlerinde olmadığına dikkati çeken Kirby, "Birleşmiş Milletler'in terör grubu olarak belirlediği gruplar çatışmaların durdurulması anlaşmasının dışında tutulmalı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...