ABD’den casus diplomat savunması

Üst düzey bir ABD’li diplomat,  yabanci liderlerin DNA'larının elde edilmesi direktifini, "diplomatlar bu direktife uymamakta serbest" diyerek yorumladı.

01.12.2010 - 10:35

ABD Dışişleri Bakanlığının da teyit ettiği, Amerikalı diplomatlara yabancı liderlerin ve yetkililerin DNA'ları gibi biyometrik verileri dahil hassas bilgilerinin elde edilmesi direktifine, "diplomatların uymamakta serbest oldukları" belirtildi.

AP'nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığının adı açıklanmayan üst düzey bir yetkilisi, bu direktifin kaynağının ABD istihbarat kuruluşları olduğunu, ancak Amerikalı diplomatların casusluğa zorlanmadıklarını ifade etti.

"İstihbarat kuruluşları yöneticilerinin" bu talepte bulunduklarını bildiren üst düzey diplomat, "Amerikalı diplomatlar bu isteği dikkate almamakta serbest. Bunu yapıp yapmamak tamamen kendilerine kalmış" dedi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, söz konusu biyometrik veriler arasında DNA, iris taraması gibi bilgilerin yer aldığını, hem yabancı hükümet üyelerinin, hem de BM'deki diplomatların bu verilerinin elde edilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Bu tür direktiflerin verildiği, Wikileaks tarafından açıklanan gizli ABD diplomatik yazışmalarında yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...