ABD'den Çin ve İran'a büyük gözaltı

Savunma stratejisini Pasifik Okyanusu'na doğru kaydıran Obama yönetimi, Çin ve İran'ı hedef alacak yeni bir istihbarat birimi kuruyor.

24.04.2012 - 12:31

ABD'den Çin ve İran'a büyük gözaltı

Esk CIA başkanı Leon Panetta, geçtiğimiz yıl savunma bakanı koltuğuna oturduktan sonra Pentagon'da istihbarat servisleri konusunda yeni bir çalışma başlattı.

Panetta, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'yla (CIA) yakın işbirliği içinde çalışacak yeni bir istihbarat biriminin Pentagon bünyesinde faaliyete geçmesi için harekete geçti. Pentagon bünyesindeki yeni istihbarat biriminin hedefinde ise Çin ve İran bulunuyor.

CIA'LA AYNI İŞİ YAPACAK
Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanı Leon Panetta'nın geçtiğimiz hafta onay verdiği plana göre, Pentagon bünyesindeki yeni istihbarat birimi de, CIA gibi uluslararası terör, casusluk ve askeri istihbarat konularında yoğunlaşacak.

Pentagon bünyesinde faaliyet gösteren mevcut Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) son dönemde uluslararası terör ve silah kaçakçılığıyla ilgili istihbarat üzerine de yoğunlaştı. DIA'ın ajanları, istihbarat toplarken, ABD'nin yurdışındaki elçiliklerini kullanıyor. Yeni kurulacak istihbarat birimi de benzer olanaklardan faydalanacak.

PASİFİK'TE YOĞUNLAŞACAK
Yeni istihbarat servisiyle Irak ve Afganistan gibi savaş bölgelerinden çekilmekte olan ABD'nin başta Çin olmak üzere Pasifik'te yoğunlaşacağı vurgulandı.

Yeni istihbarat servisinin gelecek yıllarda yüzlerce ajan yetiştirmesinin beklendiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...